19 C
Olsztyn
czwartek, 19 maja, 2022
- Reklama -spot_img

Ambasador Rosji w Polsce oblany sztuczną krwią przez antywojennych demonstrantów

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Ambasador Rosji w Polsce został w poniedziałek oblany czerwoną substancją przez ludzi protestujących przeciwko wojnie na Ukrainie, gdy szedł złożyć kwiaty na Radzieckim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie z okazji 77. rocznicy zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami.

Wojna na Ukrainie rzuciła cień na tegoroczny Dzień Zwycięstwa, kiedy Moskwa oddaje cześć 27 milionom obywateli radzieckich, którzy stracili życie w II wojnie światowej. Polska, która mocno wspierała Ukrainę w jej oporze przeciwko inwazji Rosji, sprzeciwiła się organizowaniu jakichkolwiek obchodów na dużą skalę.

Nagranie wideo zamieszczone na Twitterze pokazuje, jak protestujący, niektórzy z ukraińskimi flagami, otaczają rosyjską delegację i skandują “faszyści”, zanim ambasador Siergiej Andriejew został oblany czerwoną substancją.

Andriejew powiedział dziennikarzom, że on i jego zespół nie odnieśli poważnych obrażeń w tym incydencie, jak podała agencja prasowa TASS.

“Złożymy formalny protest” – powiedział. “Kiedy zalecono nam, aby nie organizować większej imprezy, wyszliśmy im naprzeciw w połowie drogi, nie pogorszyliśmy sytuacji”.

Wcześniej w ciągu dnia na pomniku na cmentarzu znaleziono napis “Zabić Putina” w kolorach niebieskim i żółtym, kolorach flagi ukraińskiej, jak podał prywatny nadawca TVN24. Napis został później usunięty.

Jeden z protestujących, z którym rozmawiała TVN24, powiedział, że to dobrze, że ambasador został pokryty czerwonym kolorem.

“Całym sercem jesteśmy z Mariupolem” – powiedziała, odnosząc się do południowo-wschodniego miasta Ukrainy, które zostało zniszczone przez wojnę.

NEO-NAZIŚCI

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło ten incydent jako “godny pożałowania”. “Dyplomaci korzystają ze szczególnej ochrony, niezależnie od polityki prowadzonej przez rządy, które reprezentują” – napisano w oświadczeniu.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu stwierdziło: “Wyrażono stanowczy protest wobec polskich władz za to, że praktycznie sprzymierzają się z neonazistowskimi bandytami”.

Zażądało również, aby polskie władze zorganizowały nową ceremonię składania wieńców natychmiast po tym, jak incydent zmusił do zawieszenia pierwotnego planu.

Polska, ojczyzna związku zawodowego Solidarność, który odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej, od dawna ma napięte stosunki z Rosją i jest zwolennikiem ostrych sankcji wobec Moskwy za jej inwazję na Ukrainę.

Ponad trzy miliony Ukraińców uciekło do Polski od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego.

Prezydent Władimir Putin nazywa działania Rosji na Ukrainie “specjalną operacją wojskową” w celu rozbrojenia kraju i ochrony przed faszystami. Ukraina i Zachód twierdzą, że twierdzenie o faszyzmie jest fałszywym pretekstem do niesprowokowanej wojny napastniczej Rosji.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ala
9 dni temu

Wygląda jak jakiś Apacz albo Sioux

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły