Oszuści nie przepuszczą żadnej okazji, aby wyłudzić od nas pieniądze. Poza powszechną metodą „na policjanta” czy „pracownika poczty” poszli teraz o krok dalej. Działając w sieci, często podszywają się pod naszych znajomych z portali społecznościowych i rozsyłają w naszym imieniu wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK. Ofiarami tej metody oszustwa tylko w ciągu jednego dnia padły dwie osoby.
Kilka dni temu do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosiła się kobieta, której konto społecznościowe zostało zhakowane. Z konta ofiary, poprzez komunikator Messenger, do jej znajomych rozesłano wiadomości z prośbą o opłacenie zamówionego towaru.
Trzeba być czujnym, bo oszuści nie śpią
– Oszuści okazali się bardzo przebiegli, ponieważ w przestępczym procederze posługiwali się imieniem dziecka kobiety – mówi Rafał Prokopczyk, oficer prasowy KMP w Olsztynie.
Niestety, mimo błyskawicznej reakcji znajomych pokrzywdzonej kobiety, dwie osoby dały się nabrać i przelały pieniądze, o które prosili oszuści. W sumie blisko 2 tys. zł.
– Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK lub dokonamy przelewu pieniędzy, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa – apeluje Rafał Prokopczyk. – Prośby oszustów są różne: na leki, zabawki, na kłopoty z kontem, brak pieniędzy na powrót do domu, na jedzenie czy ogólnie na trudną sytuację finansową – dodaje.
Przestępcy często też tłumaczą, że “teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew”. Dlatego warto osobiście się spotkać ze znajomym lub zadzwonić i zapytać, czy naprawdę potrzebne mu są pieniądze.
Co radzi policja? Przede wszystkim — zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:
– pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione; dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je;
– pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania;
– nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze – zawartych w nich załączników;
– oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych – pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu i hasła;
[…] Znajomy poprosił cię o pożyczkę na messengerze? Uważaj, to mogą być oszuści! […]
[…] Znajomy poprosił cię o pożyczkę na messengerze? Uważaj, to mogą być oszuści! […]
[…] Przeczytaj również: Znajomy poprosił cię o pożyczkę na messengerze? Uważaj, to mogą być oszuści! […]