Ogólnopolski lockdown potrwa co najmniej do 9 kwietnia. Oznacza to, że obostrzenia obejmą także święta wielkanocne. Ministerstwo Zdrowia podało też listę obostrzeń.
Rząd rozszerzył regionalne obostrzenia na cały kraj. Ogólnopolski lockdown rozpocznie się w sobotę 20 marca i potrwa do 9 kwietnia. Niewykluczone jednak, że zostanie on wydłużony. Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, kolejne ograniczenia może wywołać drastyczny wzrost zakażeń.
Rząd podjął decyzję: będzie ogólnopolski lockdown
W środę 17 marca potwierdzono w Polsce ponad 25 tys. nowych zakażeń. Na tę informację zareagowali przedstawiciele rządu. Po południu odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia.
– Podjęliśmy decyzję, żeby obostrzenia regionalne wprowadzić na terenie całego kraju – powiedział Adam Niedzielski. I dodał, że główną przyczyną przyspieszenia pandemii jest brytyjska mutacja, która osiągnęła poziom 52 proc. Niedzielski zaapelował też do pracodawców, aby w miarę możliwości wprowadzać pracę zdalną.
Województwami najbardziej dotkniętymi pandemią nadal są: warmińsko-mazurskie, mazowieckie, pomorskie i lubuskie. – Jeżeli popatrzymy na województwo warmińsko-mazurskie, które w pierwszej kolejności zostało objęte obostrzeniami, to widzimy wyraźnie, że od czasu wprowadzenia obostrzeń ta dynamika nowych zakażeń zaczęła systematycznie maleć – powiedział minister.
Ogólnopolski lockdown – lista zmian
Od 20 marca w całym kraju zaczną obowiązywać nowe ograniczenia. Działalność muszą zawiesić:
– hotele, wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze i noclegi w podróżach służbowych – lista wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu,
– galerie handlowe, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi; nadal będą mogły funkcjonować np. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie,
– teatry, muzea, galerie sztuki, możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń,
– kina, zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury,
– baseny, wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej,
– sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna,
– stoki narciarskie,
– siłownie i kluby fitness,
– obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności,
– nauka zdalna w klasach 1-3.