24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Władze Olsztyna w kropce. Wzrosły koszty budowy torowiska i przebudowy Uranii

Musisz przeczytać

Budowa linii tramwajowej z Pieczewa do Wysokiej Bramy i dworca jest coraz droższa. Także przebudowa hali Urania wymaga większych nakładów finansowych. Wpływ na to ma wzrost cen na materiały budowlane. 

Wykonawca budowy linii tramwajowej zgłosił, że zwiększyła się wartość realizowanych prac. To sprawa podrożenia cen za materiały, a także przerwy w ich dostawie – wyjaśnia prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz (Gazeta Wyborcza).

Dodał, że otrzymał już od wykonawcy oficjalne pismo. Gotowy jest już aneks do umowy, który ma zostać podpisany 6 maja. Zgodnie z prawem wykonawca może zawnioskować o maksymalnie 15 proc. wzrostu kosztów inwestycji. Wartość kontraktu to ponad 400 mln zł.

Miasto szuka dodatkowego wsparcia ze źródeł zewnętrznych. Trwają rozmowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, która przekazała pieniądze unijne na ten projekt.

Są dobre przesłanki, że z tego źródła pozyskamy brakujące pieniądze. Sprawa wymaga jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej – dodaje prezydent Olsztyna.

Jak dotąd największy zakres prac wykonywany jest na al. Piłsudskiego. Wykonawca przeprowadza roboty instalacyjne, przebudowuje i układa sieci energoelektryczne czy wodociągowe.

Prace są prowadzone także na Pieczewie, wzdłuż ul. Krasickiego i Wyszyńskiego. Dziennie pracuje ok. 180 osób.

Jednak torowisko to nie jedyne zmartwienie władz miasta, gdyż przebudowa hali Urania również wymaga poniesienia większych wydatków. I w tym przypadku wykonawca zgłosił wzrost kosztów realizacji jako czynnik niezależny od niego. Niestety, w tym przypadku to miasto będzie musiało znaleźć fundusze.

Przebudowa hali Urania jest możliwa w głównej mierze dzięki pomocy marszałka województwa. Jego pomoc miała maksymalną wysokość, dlatego każde roszczenia finansowe będą musiały zostać pokryte z naszego budżetu – dodaje prezydent Olsztyna.

Wartość prac to ponad 190 mln zł, z czego 131,5 mln zł pochodzi z funduszy europejskich.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
droga Życia
1 miesiąc temu

Lepiej pieniądze z tych torowisk przeznaczyć na budowę korytarza S-16 na Białoruś .To jest ważny gospodarczo szlak ,który w końcu umożliwi błyskawiczne przemieszczanie pomiędzy Obwodem Kaliningradzkim a Białorusią .

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły