20 C
Olsztyn
środa, 29 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

W Olsztynie restauratorzy znowu zapłacą więcej za ogródki

Musisz przeczytać

Władze Olsztyna, rękami ZDZiT-u i radnych, chcą przywrócić poprzednią opłatę za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne. W maju 2020 roku stawkę obniżono.

Kiedy w maju 2020 roku rząd zdecydował o wznowieniu działalności lokali gastronomicznych, prezydent Olsztyna zdecydował o obniżeniu stawek za przylokalowe ogródki. Radni przyjęli uchwałę, co było ukłonem w stronę przedsiębiorców, którzy walczyli (i nadal walczą) o przetrwanie.

Powrót do stawki sprzed pandemii

W Olsztynie sezonowe ogródki gastronomiczne najczęściej powstają na Starym Mieście. I tam od końca maja 2020 dzienna opłata wynosiła 26 groszy zamiast 40 groszy za mkw. Z ulgi skorzystało kilkudziesięciu restauratorów, a w całym mieście funkcjonowało 50 przylokalowych ogródków.

Dla porównania, w 2019 roku działały 53 ogródki, a do kasy miasta wpłynęło z tego tytułu nieco ponad 120 tys. zł. Z kolei w 2020 roku z powodu zmniejszenia stawek budżet Olsztyna ucierpiał o 22,5 tys. zł. W ubiegłym roku działało 58 ogródków, a dochody zmniejszyły się o 45 tys. zł w porównaniu do roku 2019.

Teraz władze Olsztyna proponują przywrócić stawkę sprzed pandemii, a ostateczną decyzję podejmą radni. Jak tę decyzję tłumaczą urzędnicy?

“Obecnie, gdy gastronomia ponownie może działać, zarówno w lokalach, jak i poza nimi, a okres letni pozwolił na częściowe zrekompensowanie strat, zasadny stał się powrót do pierwotnego poziomu stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne, tj. ze stawki 0,26 zł za mkw. dziennie do stawki 0,40 zł za mkw. dziennie” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Więcej artykułów

5 KOMENTARZE

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ks. Janusz
5 miesięcy temu

Jedyne co Miasto potrafi robić to rujnować serce miasta – Starówkę… Żadnych inwestycji, remontów zabytków tylko opłaty i podatki… “czarna dziura” na sprzedaż lub do wynajęcia…

ala
5 miesięcy temu

Z tego artykułu wynika, że jest to powrót do starych stawek sprzed lat, a nie żadna podwyżka.

Mirosław Arczak podzieli się podwyżką diety z mieszkańcami Olsztyna
5 miesięcy temu

[…] – red.) będziemy dyskutować o podwyżkach opłat m.in. za postój w strefie parkowania czy za ogródki gastronomiczne na starówce. Szacunkowe dochody z tego tytułu i tak mają być niższe niż przegłosowane w grudniu podwyżki […]

Podwyżki opłat za ogródki gastronomiczne nie będzie. Uchwała wycofana
5 miesięcy temu

[…] o wprowadzenie uchwały w tej sprawie prezydent Olsztyna złożył w ubiegłą środę 19 stycznia. Przypomnijmy, chodzi o […]

Olsztyn: podwyżki, podwyżki, podwyżki
5 miesięcy temu

[…] A przynajmniej tak można wywnioskować, czytając uzasadnienie do uchwały: “Obecnie, gdy gastronomia ponownie może działać, zarówno w lokalach, jak i poza nimi, a okres letni pozwolił na częściowe zrekompensowanie strat, zasadny stał się powrót do pierwotnego poziomu stawki”. Więcej pisaliśmy o tym tutaj. […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły