Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Społeczeństwo

W Olsztynie pojawiły się kosze na śmieci z ważnym przesłaniem. Wiemy, ile kosztowały

kosze na śmieci
Fot. Emil Marecki

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu systematycznie wymienia kosze na śmieci przy przystankach autobusowych. Na wszystkich pojawił się także napis: “Pozostaw Olsztyn czysty”. Na prośbę naszego czytelnika sprawdziliśmy, ile kosztowała ta inwestycja.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Napisał do nas czytelnik, którego uwagę przykuły ostatnio nowe kosze na śmieci na przystanku autobusowym przy ulicy Bałtyckiej w Olsztynie. “Dobrze, że miasto wymienia kosze na śmieci, bo wiele starych było już naprawdę mocno zdewastowanych. Jednak nie wszystkie uległy zniszczeniu, dlatego ciekawi mnie, czy te stare też są lub będą odnawiane. No i ile to wszystko kosztowało?” – zastanawia się pan Marcin.

Kosze na śmieci z ważnym przesłaniem…

Trzeba przyznać, że nowe kosze na śmieci są czyste i rzucają się w oczy dzięki napisowi “Pozostaw Olsztyn czysty“. Przekaz jest słuszny, bo w wielu miejscach miasto jest po prostu brudne. Każdy ma pojemność około 35 litrów, kosze można też odchylić w bok, by łatwo je opróżnić.

Chcieliśmy jednak uzyskać odpowiedź na pytanie naszego czytelnika. I sprawdzić, czy stare kosze nadają się do powtórnego wykorzystania po wcześniejszej naprawie i odmalowaniu.

W Zarządzie Dróg, Zieleni i Transportu usłyszeliśmy, że do końca roku przy olsztyńskich przystankach pojawi się 299 nowych koszy na śmieci. Można je już zobaczyć m.in. przy ulicach Grunwaldzkiej, Bałtyckiej, Wilczyńskiego czy Witosa.

– Kosze, które zdemontujemy, najpierw zostaną zgromadzone w naszym magazynie, a następnie te, które będą w stanie umożliwiającym ich naprawę, zostaną odmalowane i zastąpią najbardziej wyeksploatowane kosze na terenie miasta, znajdujące się poza przystankami – mówi nam Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT-u.

…ale też drogie?

ZDZiT wybrał wykonawcę w trybie zapytania ofertowego. Wpłynęły cztery oferty, a najtańszą złożyła firma Konstalmet z województwa opolskiego. Michał Koronowski dodaje, że spółka spełniła też wszystkie oczekiwania, dotyczące jakości wykonania nowych koszy.

A jak to wygląda cenowo? Demontaż starych koszy i wymiana na nowe (299 sztuk) to koszt około 20 tys. zł. Na zakup nowych koszy ZDZiT planował wydać ponad 151 tys. zł.

– Kwota, jaką udało się nam uzyskać, to 82 018,86 zł i jest to realny koszt, jaki ponieśliśmy. Co warto podkreślić, w cenie tej – poza tym, co znalazło się w opisie przedmiotu zamówienia – otrzymaliśmy niestandardowo wymalowane napisy, których treść została ustalona ze ZDZiT-em, wkłady do koszy z ocynkowanej stali czy transport do Olsztyna wraz z rozładowaniem – wyjaśnia Michał Koronowski.

Nowe kosze na śmieci wykonano z blachy ocynkowanej, by przetrwały próbę czasu i ewentualne wybryki wandali, a w cenie ZDZiT otrzymał też 100 sztuk wkładów. Jeden nowy kosz na śmieci wraz montażem kosztował ponad 274 zł. Czy to dużo?

– Wybrana została naprawdę najlepsza oferta, zarówno pod względem ceny – pozostałe były droższe nawet o 61 tys. zł – oraz materiału, z których kosze są wykonane – stwierdza rzecznik ZDZiT-u.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY