26 C
Olsztyn
sobota, 25 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

W Olsztynie pojawią się koksowniki. Sprawdź, kiedy i w których miejscach

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Zima w Olsztynie nie odpuszcza, dlatego urzędnicy i służby miejskie podjęły decyzję, że w Olsztynie rozpalone zostaną koksowniki. Wytypowano kilkanaście punktów, w których się pojawią.

* Przeczytaj także: Drogowcy z Olsztyna tłumaczą, dlaczego nie wszystkie ulice i chodniki są odśnieżone

Koksowniki zimą to nic nowego, również w Olsztynie. Przez kilka ostatnich lat nie było jednak potrzeby, by je rozpalać. Ale od kilku dni w stolicy regionu termometry wskazują ujemną temperaturę (w nocy z niedzieli na poniedziałek było -20 stopni Celsjusza). Prognozy pogody nie zapowiadają ocieplenia w najbliższym czasie, dlatego służby podjęły decyzję o rozstawieniu koksowników.

Gdzie w Olsztynie pojawią się koksowniki?

Koksowniki ustawiamy wówczas, gdy temperatura przez trzy kolejne dni będzie niższa niż -15 stopni Celsjusza – wyjaśnia Mieczysław Wójcik, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Olsztyna.

Jak tłumaczą urzędnicy, w Olsztynie koksowniki pojawią się przy największych komunikacyjnych węzłach. Niektóre są już rozpalone, a wszystkie będą gotowe najpóźniej we wtorek nad ranem (9 lutego).

Wytypowano 12 miejsc, w których pojawi się łącznie 15 koksowników:

– Centrum Handlowe Aura (2),
– Wysoka Brama (pl. Jedności Słowiańskiej),
– Dworzec Główny (2),
– Dworcowa-Przychodnia,
– Skwer Wakara (2),
– Szrajbera (obok McDonald’s),
– Pstrowskiego “Kaufland”,
– Żołnierska-Sanepid,
– Galeria Warmińska (al. Sikorskiego),
– Pętla Nagórki,
– ul. Kanta (kraniec tramwajowy nr 1),
– Uniwersytet-Prawocheńskiego (kraniec tramwajowy nr 3).
64 miejsca w noclegowniach

Służby miejskie przypominają też, że niskie temperatury są najgroźniejsze dla osób starszych i bezdomnych. O wszystkich niepokojących zdarzeniach należy więc powiadamiać dyżurnego Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa (nr tel. 89 522 81 12) lub informować poprzez portal Bezpieczny Olsztyn. Dostępne są tam również telefony interwencyjne i informacje, jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych.

W przypadku osób bezdomnych można skorzystać z bezpłatnej, całodobowej infolinii. Pod numerem telefonu 800 165 320 można uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Strażnicy miejscy wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na bieżąco monitorują koczowiska osób bezdomnych na terenie Olsztyna.

– W noclegowni mamy 64 miejsca, w których przebywa 62 bezdomnych – mówi Elżbieta Skaskiewicz, dyrektorka olsztyńskiego MOPS-u. – Natomiast w schronisku na 36 miejsc jest 28 bezdomnych. W ostatni weekend przybyły dwie osoby – dodaje.

Pamiętajmy o zwierzętach

Mrozy dają się we znaki także zwierzętom. I tu z pomocą przychodzi olsztyńskie schronisko, zapewnia swoim podopiecznym jak najlepsze możliwe warunki.

Ocieplana buda, obficie wyściełana słomą to miejsce, w którym psiak w komfortowych warunkach może przetrwać ten zimowy czas – mówi Grzegorz Gromadzki ze Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie.

I dodaje: – Zimą zwierzęta muszą jeść pokarm o podwyższonej kaloryczności, więc zapewniamy im gotowane mięso z makaronem. Pozwala to na utrzymanie niezbędnej w tych warunkach tkanki tłuszczowej. Natomiast opieka nad naszymi kocimi podopiecznymi nie zmienia się znacząco wraz ze zmianami pór roku.

Największe w tej chwili potrzeby olsztyńskiego schroniska to gotowa karma dobrej jakości, wspomagające odporność suplementy, a także koce i ręczniki (nie są przyjmowane kołdry i poduszki). W olsztyńskim schronisku dla zwierząt przebywa na stałe około 200 potrzebujących zwierzaków.

Źródło: www.olsztyn.eu

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły