32 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Pomogli artyści, sportowcy, przedsiębiorcy i zwykli mieszkańcy. Jest analizator!

Musisz przeczytać

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie zakupił specjalny analizator. Urządzenie wykorzystuje technikę Real-time PCR, która pozwala wykryć obecność wirusa SARS COV-2 w materiale genetycznym pobranym od pacjenta. Jego koszt to prawie 300 tysięcy złotych.

Główne zalety analizatora to nowoczesna technologia i bardzo szybki czas wykonania badania. Wynik jest znany po 45 minutach od pobrania wymazu. Najważniejsze jest jednak to, że w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem u pacjenta, który przyszedł do szpitala, nie trzeba będzie zamykać izby przyjęć na długie godziny.

Badanie wykonywane jest na podstawie próbek DNA pobieranych z gardła i nosa pacjenta. W ciągu doby można ich przeprowadzić ponad 120. Co więcej, nowy sprzęt będzie służył wszystkim mieszkańcom regionu – badania będą przeprowadzane pacjentom przebywającym na izbach przyjęć zarówno w Miejskim Szpitalu Zespolonym, jak również Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. – Ten analizator to nasze zabezpieczenie na przyszłość. Sprzęt będzie mógł być wykorzystywany do bieżącej pracy szpitala. To jest przyszłość diagnostyki – podkreśla Jacek Zachariasz, zastępca dyrektora szpitala miejskiego.

Analizator udało się kupić dzięki wielu osobom, w tym mieszkańcom Olsztyna, przedsiębiorcom, artystom i sportowcom.

W połowie kwietnia w serwisie YouTube pojawił się film zatytułowany “Olsztyniacy – Olsztyn kocham”. Inicjatorem akcji był zespół Enej.

“Olsztyn Kocham” to piosenka, którą zna każdy olsztynianin, dlatego wspólnie z artystami, sportowcami oraz pozostałymi ludźmi mocno związanymi z naszym miastem postanowiliśmy zaśpiewać właśnie ją, by wszystkim – zwłaszcza służbie zdrowia – dodać sił i wiary w tym trudnym dla nas czasie. Z pewnością rzucą się Wam w oczy kartki, które trzymamy w dłoniach, sprawa jest szczególnie ważna, zachęcamy bowiem do zbiórki na rzecz Olsztyńskiego Szpitala Zespolonego, by tym razem pomóc już w realny, namacalny sposób” – czytamy w opisie filmu.

W teledysku wystąpiło kilkadziesiąt osób, między innymi Ewa Cichocka, Krystyna Świątecka i Stefan Brzozowski (wszyscy z Czerwonego Tulipana), zespół Enej, Iwona Pavlović, Joanna Jędrzejczyk, Bartosz Krusznicki z Łydki Grubasa, Krzysztof Jaworski z zespołu Harlem, Cezary Makiewicz, aktorzy Teatru Jaracza Alicja Parczewska i Paweł Parczewski, Wojciech Żaliński i Remigiusz Kapica – siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn, Grzegorz Lech, Janusz Bucholc i Piotr Skiba – piłkarze Stomilu Olsztyn, Waldemar Ślefarski z zespołu Kuśka Brothers, Basia Raduszkiewicz i Marta Andrzejczyk.

– Ten olbrzymi sukces udało się osiągnąć dzięki darczyńcom, wszystkim naszym przyjaciołom: firmie Wipasz, osobie prywatnej, chcącej pozostać anonimową, a przede wszystkim mieszkańcom Olsztyna, którzy dokonali wpłaty na konto naszej wspólnej zrzutki. To sukces nas wszystkich – mówi Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektorka szpitala miejskiego w Olsztynie.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły