7 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Raki błotne rozgościły się niedaleko Olsztyna. Skorupiaki pomogą naukowcom

Musisz przeczytać

Raki błotne znalazły nowy dom w wodach Dzikiej Korsakówki. Zbiornik znajduje się na terenie Leśnictwa Mendryny niedaleko Olsztyna.

Raki nazywane są często barometrami czystości wody. Te będące pod ochroną skorupiaki bardzo szybko, o ile nie najszybciej, reagują również na zanieczyszczenia. Kilka dni temu kilkadziesiąt raków błotnych znalazło nowy dom niedaleko Olsztyna.

Raki w Dzikiej Korsakówce niedaleko Olsztyna

Leśne ostępy Nadleśnictwa Olsztyn to niezwykłe bogactwo przyrodnicze, które zachwyca i zapiera dech w piersiach wędrowcom przemierzającym lasy Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Charakteryzują się one dużą różnorodnością biologiczną, mimo że nieopodal znajduje się licząca około 180 tys. mieszkańców stolica Warmii i Mazur.

By jeszcze bardziej urozmaicić bogactwo gatunkowe oraz umożliwić prowadzenie badań naukowych, leśnicy postanowili zaraczyć jeden ze zbiorników wodnych na terenie Leśnictwa Mendryny.

Dzika Korsakówka, bo o tym zbiorniku mowa, to użytek ekologiczny o powierzchni ponad 27,5 ha. Zbiornik znajduje się w gminie Purda. Powstał on w celu zachowania obszaru wodno-błotnego i jest miejscem występowania rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Raki spod Olsztyna zostały oznakowane

Rak błotny (Astacus leptodactilus) podlega ochronie częściowej. Zgodę na jego odłowienie z miejsca regularnego przebywania i wpuszczenie do wód Dzikiej Korsakówki wydał regionalny dyrektor ochrony środowiska w Olsztynie. Odłowione osobniki oznakowano też specjalnymi znacznikami PIT tag poprzez iniekcję w ciele.

Celem akcji leśników spod Olsztyna jest przede wszystkim prowadzenie badań dotyczących wzrostu liczebności i zwiększenia efektywności rozrodu raka w środowisku naturalnym i monitorowanie nowo powstałej populacji. Zaraczenie odbyło się przy współpracy dr Krzysztofa Kozłowskiego, ichtiologa z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły