30 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Przebudowa stacji Olsztyn Główny coraz bardziej zaawansowana [ZDJĘCIA]

Musisz przeczytać

Przebudowa obejmuje wszystkie branże. Na placu budowy wykorzystywanych jest kilkadziesiąt maszyn, a w robotach uczestniczy ponad sto pracowników wykonawcy.

Przebudowa stacji Olsztyn Główny to inwestycja PKP PLK warta około 400 mln zł. Zdaniem kolejarzy, wyróżnić można trzy fronty robót. W obrębie peronów podróżni dostrzec mogą postępy przy budowie konstrukcji przejścia podziemnego dla pieszych. Obiekt zapewni dostęp mieszkańcom na stację od strony Zatorza. Powstaje już drugi segment przyszłego tunelu. – Nowa przeprawa o długości 140 metrów będzie wyższa i szersza. Dojście na perony będzie dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się – zapowiada Martyn Janduła, z biura prasowego PKP PLK. 

Wykonawca zdemontował i zabezpieczył 12 zabytkowych stalowych filarów z ok. 100-metrowej wiaty z peronu nr 4. Przejdą one następnie renowację i przywrócony będzie ich oryginalny kolor. Odtworzony zostanie także drewniany dach z zachowaniem historycznego charakteru obiektu. Aby spełnić wymogi bezpieczeństwa, wiaty zostaną zamienione miejscami. Wykonawca przystąpił już do demontażu i zabezpieczenia konstrukcji z peronu nr 2, która docelowo znajdzie się na nowym peronie nr 4. Prace wykonywane są nocą, dzięki czemu nie mają wpływu na obsługę podróżnych. Nad inwestycją nadzór sprawuje konserwator zabytków.

Modernizacja stacji Olsztyn Główny oznacza dla pasażerów oczekiwany komfort obsługi. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszy dostęp na perony. Ułatwieniem będą windy na każdy z peronów oraz schody ruchome. Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewnią bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku. Zabytkowe wiaty zostaną poddane renowacji. PLK zapewnia, że zadba, aby został zachowany ich historyczny charakter.

Będzie dodatkowy dostęp na perony od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej. PLK wybudują nowe przejście podziemne o długości 140 metrów – o 100 metrów dłuższe niż obecne.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły