20 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

“Campus Polska Przyszłości”, czyli prezes Szmit pisze list do prezydenta Grzymowicza

Musisz przeczytać

“Campus Polska Przyszłości” to wydarzenie, które pod koniec wakacji ma się odbyć w Kortowie. Jednym z inicjatorów tej międzynarodowej konferencji jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. To nie podoba się jednak działaczom i sympatykom prawicy. Prezes PiS-u w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit napisał list otwarty do prezydenta Olsztyna i rektora UWM. Jest już odpowiedź Piotra Grzymowicza.

W środę do Olsztyna przyjechał Rafał Trzaskowski. W ciągu ostatnich 12 miesięcy była to już druga wizyta prezydenta Warszawy w stolicy Warmii i Mazur. Pierwsza odbyła się przy okazji kampanii w wyborach na prezydenta RP. Środowa – z okazji międzynarodowej konferencji “Campus Polska Przyszłości”.

Zdaniem prawicy to wydarzenie polityczne

“Campus” ma się odbyć na przełomie sierpnia i września w Kortowie. Zdaniem władz miasta wybór stolicy naszego regionu na gospodarza tej konferencji jest “potwierdzeniem rosnącej pozycji Olsztyna, w którym mogą dziać się rzeczy istotne dla całego kraju”.

W konferencji mają wziąć udział młodzi ludzie, którzy “chcą mieć wpływ na przyszłość Polski”. Organizatorzy szacują, że pod koniec sierpnia do Olsztyna przyjedzie około tysiąca osób. Tematy konferencji dotyczą natomiast gospodarki, środowiska i demokracji.

– W Polsce są setki tysięcy aktywnych młodych ludzi, którzy wykonują tytaniczną pracę – mówił w Olsztynie prezydent Rafał Trzaskowski, jeden z inicjatorów “Campusu”. – Działają w stowarzyszeniach i fundacjach charytatywnych, pracują w samorządach. Lokalnie budują swoje małe ojczyzny. Jednak często ich inicjatywy nie są skoordynowane, a organizacje i liderzy mają ze sobą za mało kontaktu. Dlatego stworzyliśmy Campus Polska Przyszłości – dodał.

Radość, że konferencja odbędzie się w Olsztynie, wyraził też Piotr Grzymowicz. – Olsztyn, jako miasto otwarte, tolerancyjne, wielokulturowe przyjmie z otwartymi ramionami uczestników tego wydarzenia – mówił prezydent Olsztyna.

Prezes Szmit pisze list do prezydenta Grzymowicza

W Kortowie, oprócz prezydenta Grzymowicza, ramię w ramię z Rafałem Trzaskowskim stanęli także m.in. marszałek Gustaw Marek Brzezin i rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. “Campus” skrytykowano z kolei z TVP i innych mediach prawicowych. Podkreślano, że jest to wydarzenie antyrządowe.

Pomysł zorganizowania konferencji w Olsztynie nie spodobał się także lokalnym działaczom prawicy. Głos zabrał też prezes PiS-u w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit, który napisał list otwarty do Piotra Grzymowicza i prof. Jerzego Przyborowskiego. Zdaniem Szmita, “Campus” jest wydarzeniem politycznym. I dodaje, że taka działalność na polskich uczelniach jest zabroniona.

Oto pełna treść listu otwartego Jerzego Szmita:

W myśl ustawy o szkolnictwie wyższym działalność polityczna na wyższych uczelniach w Polsce jest zabroniona. Ten przepis został w ustawie umieszczony już w Polsce demokratycznej, ale w odległych czasach i powinien być usunięty. Bez wnikania jakie intencje kierowały autorami tego znaczącego ograniczenia wolności obywatelskiej – pora przepis znieść. Na uczelniach wyższych studiują dorośli ludzie, a również nauczyciele akademiccy powinni korzystać z praw jakie daje nam Konstytucja. Tak było przez wieki, uniwersytety żyły nie tylko nauką, sztuką, nie tylko uczyły, a i gorąco politykowały.

Dziś mamy zakaz chociaż dotychczas obowiązuje on tylko jedna stronę. Odmawiano nam wynajęcia sal na spotkania, straż uniwersytecka uniemożliwiała rozdawanie ulotek, o zorganizowaniu wiecu wyborczego nie było nawet co marzyć. Za pobyt w Kortowie dr Jarosława Kaczyńskiego wówczas – Premiera Rządu RP, srogo zapłacili ci, którzy tę wizytę organizowali.

Nie ma w tym żadnej symetrii. Przypomnę tylko jak Rektor Uniwersytetu wspierał antyrządowe demonstracje Strajku Kobiet, organizował pomoc dla łamiących prawo, a nawet zwalniał z zajęć chętnych do protestowania (ciekawe na jakiej podstawie?). W praktyce, przynajmniej na UWM, zakaz działalności politycznej dotyczy tylko szerzenia myśli konserwatywnej i prawicowej.

Kolejnym, jaskrawym przykładem łamania prawa (jeszcze raz podkreślam, złego prawa, ale jednak obowiązującego) oraz dowodem jednostronnego zaangażowania politycznego Rektora Uniwersytetu i Prezydenta Olsztyna jest zapowiedź zorganizowania fety pod nazwą „Campus Polska Przyszłości”. Impreza ma oczywisty charakter polityczny. Spraszanie przez aktywnych polityków młodych aktywistów, którzy pod wodzą tychże polityków chcą rozmawiać o przyszłości nie można inaczej zakwalifikować. Pominę też aspekt finansowo-organizacyjny – kto zapłaci za tydzień balangi nad Jeziorem Kortowskim z możliwością rozszerzenia imprezy na cały Olsztyn. Tym zajmie się kto inny.

Stawiam zatem pytanie: czy mogę liczyć na równoważną gościnność, otwartość i szczodre finansowanie, gdybym chciał zorganizować w Olsztynie, korzystając z zaplecza Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i miasta Olsztyn, wielodniowe ogólnopolskie spotkanie młodzieży o poglądach prawicowych i konserwatywnych? A może chociaż mniejsze spotkanie na skalę województwa, w czasie którego rozmawialibyśmy, jak najlepiej spożytkować 28 miliardów złotych przeznaczonych w Krajowym Planie Odbudowy dla naszego województwa? A może chociaż dyskusję na miarę Olsztyna jak budować funkcje metropolitalne stolicy regionu i jego otoczenia korzystając z 6 miliardów złotych z KPO? Jeżeli są Panowie gotowi do dyskusji o szczegółach tej inicjatywy – jestem do dyspozycji.

Jerzy Szmit
Prezes Olsztyńskiego Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości
Szybka odpowiedź prezydenta

Prezes Szmit wysłał list do prezydenta Grzymowicza w środę 5 maja. Prezydent Olsztyna odpowiedział w piątek. Na początku Piotr Grzymowicz stwierdza: “Zła teza, złe wnioski, nietrafieni adresaci”. Prezydent dodaje, że “Campus Polska Przyszłości” nie jest wydarzeniem ani politycznym, ani partyjnym.

Oto pełna treść odpowiedzi Piotra Grzymowicza:

Zła teza, złe wnioski, nietrafieni adresaci. Tak w największym skrócie można ocenić treść listu otwartego Jerzego Szmita, prezesa Olsztyńskiego Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości. Pragnę uspokoić autora listu, że zgodnie z intencjami pomysłodawców “Campus Polska Przyszłości”, który ma być zorganizowany w Olsztynie na przełomie sierpnia i września br. przez Ruch “Wspólna Polska” i Stowarzyszenie “Inspiracje Młodych”  nie będzie wydarzeniem politycznym, a już z pewnością partyjnym, co zresztą legło u podstaw powołania samego Ruchu. Weryfikatorem udziału w “Campusie” nie będą też z góry określone poglądy polityczne, a wręcz przeciwnie – im więcej będzie różnorodności światopoglądowej, tym dyskusje i warsztaty będą ciekawsze. Dla Olsztyna promocyjna korzyść z tytułu organizacji “Campusu” jest oczywista, przy czym miasto nie ponosi na organizację “Campusu” żadnych nakładów finansowych! Olsztyn będzie mocno promowany, zarówno przed “Campusem”, jaki i w jego trakcie, wyraźnie zaznaczając swoje miejsce na mapie Europy, albowiem w założeniu inicjatorów charakter wydarzenia zdecydowanie przekroczy regionalny czy ogólnopolski wymiar. Z tego co mi wiadomo, również Uniwersytet Warmińsko-Mazurski nie poniesie żadnych kosztów, związanych z organizacją “Campusu”, wręcz przeciwnie – otrzyma wynagrodzenie za świadczone usługi.

Panu Jerzemu Szmitowi przypomnę, że podobne wydarzenie z udziałem młodzieży miało już miejsce w Olsztynie. Kilka lat temu gościliśmy uczestników obozu przygotowanego przez Fundację “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski jako wyraz wdzięczności dla papieża – Polaka, św. Jana Pawła II. Przypomnę także, iż nikt nie stwarzał problemów w sprawie udostępnienia jednego z obiektów Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego na konferencję Prawa i Sprawiedliwości w 2018 roku.

Co do propozycji rozmów na temat spożytkowania 28 miliardów złotych w ramach KPO obawiam się, na podstawie dotychczasowej praktyki partii rządzącej, że ich wydanie jest już dalece rozplanowane na cele znane tylko członkom Prawa i Sprawiedliwości. Niemniej, ponieważ na rozmowy nigdy nie jest za późno, oczywiście skorzystam z zaproszenia, o ile nie skończy się ono wyłącznie na liście otwartym.

W kwestii budowania funkcji metropolitalnych Olsztyna jako stolicy regionu zapraszam do dyskusji w ramach pierwszego etapu konsultacji nowej Strategii Rozwoju Olsztyna 2030. A co do wspomnianych 6 miliardów złotych na ten cel, nie wątpię, że Pan Prezes olsztyńskiego PiS zaproponuje, żeby wykorzystać je zgodnie z prawem i sprawiedliwością.   

Prezydent Olsztyna
Piotr Grzymowicz

Więcej artykułów

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
1 rok temu

Panie Szmit.Jako członek władz Skok Regionalna możesz organizować imprezy w siedzibie którą kierowałeś Kajki 4 w Olsztynie.Temat finanse publiczne czy praca dla swoich.Pozdrawiam.

W Olsztynie rusza Campus Polska Przyszłości - Ukiel Magazine
10 miesięcy temu

[…] w Kortowie rozpoczyna się Campus Polska Przyszłości, organizowany przez Rafała Trzaskowskiego. Wydarzenie potrwa do 1 września, a do Olsztyna przyjadą m.in. burmistrz Londynu, Frans Timmermans, […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły