24 C
Olsztyn
sobota, 18 maja, 2024

Olsztyn. Władze miasta planują wprowadzić nowe nazwy ulicy i ronda

Musisz przeczytać

Już wkrótce w Olsztynie mogą pojawić się nowe nazwy ulicy na Gutkowie i ronda na osiedlu Mazurskim. Decyzję podejmą radni na najbliższej, środowej sesji.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Olsztyna ma zapaść decyzja, dotycząca nadania nazwy nowej ulicy na Gutkowie. Przy tego typu sprawach radni potrafią się długo spierać – tak było m.in. w przypadku zmiany nazwy ulicy Obiegowej na ulicę Tadeusza Mazowieckiego. Wydaje się jednak, że tym razem obejdzie się bez kontrowersji.

W Olsztynie pojawią się nowe nazwy ulicy i ronda?

Ulica na olsztyńskim Gutkowie położona jest prostopadle do ulicy Rybitwy. Według planu zagospodarowania przestrzennego jest ona przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Zaproponowana przez urzędników nazwa to ulica Tracza.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że celem zachowania ładu przestrzennego proponuje się kontynuację nazewnictwa nawiązującą do nazw ptaków wodnych. Tracz to gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych. Gnieździ się od Atlantyku, poprzez Półwysep Skandynawski, północne Niemcy, Polskę i dalej na wschód – przez Syberię aż po Ocean Spokojny.

Jest jeszcze druga uchwała, której nie ma na razie w porządku obrad, ale według naszych ustaleń pojawi się na środowej sesji. Chodzi o nadanie nazwy rondu przy ulicy Pstrowskiego w okolicy pętli na osiedlu Mazurskim, które powstało przy okazji budowy południowej obwodnicy Olsztyna. Ma nosić imię Marka Bezruczki, generała armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Komisja wnioskuje o nadanie nazwy rondu na osiedlu Mazurskim

– Złożymy wniosek o wniesienie tego punktu do obrad – mówi w rozmowie z nami radny Łukasz Łukaszewski, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. – Jest to wniosek komisji – dodaje.

Marko Bezruczko (1893-1944) to bohater dwóch narodów: ukraińskiego i polskiego. Urodził się w Tokmaku na Ukrainie. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, w sierpniu 1920 roku zatrzymał pod Zamościem Armię Czerwoną, przesądzając tym samym zwycięstwo sojuszników polskich i ukraińskich w Bitwie Warszawskiej, ratując Europę przed bolszewizmem. Był również uczestnikiem bitew pod Lwowem, Komarowem i na Podolu.

W latach 30. XX wieku był przewodniczącym Ukraińskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego w Warszawie. Marko Bezruczko zmarł w Warszawie, został pochowany na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.

“Imię gen. Marka Bezruczki jest wzorem współpracy dwóch wielkich narodów w środku Europy. Upamiętnienie takich właśnie ludzi z pewnością będzie służyć dalszym partnerskim i przyjacielskim kontaktom między Polakami i Ukraińcami, między społecznościami zamieszkującymi w swoich małych ojczyznach w wielu regionach, zarówno Polski, jak i Ukrainy” – argumentują w uzasadnieniu wnioskodawcy.

Sesja Rady Miasta Olsztyna rozpocznie się w środę 29 września o godz. 10. Posiedzenie odbędzie się w formie zdalnej. W porządku obrad znalazły się dodatkowo punkty dotyczące m.in. informacji o przebiegu wykonania budżetu miasta za pierwsze półrocze 2021 roku oraz o przebiegu wykonania planów finansowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej i samorządowych instytucji kultury.

Więcej artykułów

5 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aaa
2 lat temu

Kogoś pogięło z tym ukraincem Polskich gen niema?

krzroy
2 lat temu

Ktoś mi wytłumaczy jaki związek z Olsztynem miał ten ukraiński generał? Czy my nie powinniśmy upamiętniać ludzi zasłużonych dla naszego regionu? Jestem zdecydowanie przeciwny temu patronowi!

Et
2 lat temu

Marko Bezruczko (1893-1044) to bohater dwóch narodów 😀 to on jakos wstecz żył? Jakiś Benjamin Button ?

Ukraiński generał i ptak patronami ronda i ulicy. Radna miała wątpliwości
2 lat temu

[…] środowej sesji radni większością głosów przyjęli uchwały, dotyczące dwóch nowych nazw. Olsztyn będzie miał ulicę Tracza na Gutkowie i plac generała Marka Bezruczki na osiedlu […]

Ostatnie artykuły