16 C
Olsztyn
czwartek, 30 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Olsztyn. To stacje ładowania czy kolejne parkomaty?

Musisz przeczytać

Na parkingach m.in. przy plaży miejskiej i nad Zatoką Miłą w Olsztynie pojawiły się tajemnice urządzenia. Tajemnicze, bo są owinięte czarnym streczem. To nowe parkomaty, stacje ładowania pojazdów elektrycznych czy może coś jeszcze innego? Sprawdzamy.

O tajemniczych urządzeniach napisali na Facebooku administratorzy stowarzyszenia Wizja Lokalna Olsztyna. “Wiecie co to oznacza? Na parkingach plaży miejskiej i nad Zatoką Miłą trwa montaż takich oto urządzeń. Czekamy na wasze typy” – napisano.

Tajemnicze urządzenia przy plaży miejskiej

Autorem zdjęć jest olsztynianin Krzysztof Mańkowski. – Początkowo pomyślałem, że będą to nowe parkomaty, bo przy urządzeniach nie było żadnego znaku ani informacji. Pomysł na zamontowanie parkomatów na parkingu przy Ukielu wydawał mi się jednak absurdalny – mówi nam pan Krzysztof.

Mężczyzna wysłał zdjęcie do administratorów stowarzyszenia. Niektórzy typują w komentarzach, że są to nowe parkomaty (owinięte streczem urządzenie trochę je przypomina). Inni zgadują, że chodzi o stacje ładowania pojazdów elektrycznych albo stacje do naprawy rowerów. Są też zabawne pomysły, jak na przykład podajnik na mydło.

O szczegóły zapytaliśmy w Zarządzie Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. – Są to stacje ładowania, których operatorem jest Energa Operator – wyjaśnia Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT-u.

Gdzie jeszcze w Olsztynie pojawią się urządzenia?

Zgodnie z Ustawą o ekomobilności, na terenie gmin o określonych wielkościach musi powstać odpowiednia liczba stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z procedurą, ten kto ma realizować inwestycję, wspólnie z zarządcą dróg i daną gminą ustalają lokalizację takich “ładowarek”.

Następnie powstaje plan rozmieszczenia w formie uchwały, a kolejnym etapem jest realizacja, czyli ustawienie stacji. Kiedy jest kilku zainteresowanych operatorów, rozpisuje się przetarg. W Olsztynie nie było jednak chętnych, by zrealizować to zadanie.

– W związku z tym, gmina Olsztyn wystąpiła do Urzędu Regulacji Energetyki o wyznaczenie operatora i tego, kto je wybuduje. Urząd wyznaczył Energa Operator – dodaje Michał Koronowski.

Fundamenty takich stacji, wraz z przyłączem i zasilaniem, pojawiły się lub niedługo się pojawią przy ulicach Miłej, Kapitańskiej, Wadąskiej, Orłowicza i Złotej. Przy urządzeniach są już także znaki informujące, że w tym miejscu mogą parkować wyłącznie pojazdy elektryczne podczas ładowania.

Fot. Krzysztof Mańkowski
stacje ładowania
Fot. Krzysztof Mańkowski

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Renata
1 rok temu

a kiedy Kortowo????

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły