Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Manifestacja

Olsztyn. Kurator oświaty wytropi protestujących uczniów? Mamy odpowiedź

kurator
Fot. Urząd Wojewódzki w Olsztynie

Nie będzie “śledztwa” w sprawie grupy licealistów, którzy protestowali w trakcie wizyty ministra edukacji i nauki w Olsztynie. Przemysław Czarnek zapewnił, że sprawę wyjaśni kurator oświaty. Krzysztof Marek Nowacki stwierdza natomiast, że identyfikacja uczniów jest niemożliwa.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Sprawa dotyczy ostatniej wizyty Przemysława Czarnka w Olsztynie. Przypomnijmy, 2 września minister edukacji i nauki spotkał się z nauczycielami i uczniami Niepublicznego Przedszkola i Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny, a także XIII Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego im. Świętej Rodziny. Ministrowi towarzyszyli m.in. wojewoda Artur Chojecki i warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki.

Niemy protest licealistów przed szkołą

W trakcie wizyty w milczeniu protestowała przed szkołą kilkunastoosobowa grupa licealistów. Uczniowie mieli pozaklejane taśmą usta, a w dłoniach trzymali kartony z hasłami: “Nie damy się uciszyć”, “Nie będziemy milczeć” czy “Istniejemy”.

Przemysław Czarnek pomachał protestującym na powitanie, a następnie zwrócił się do kuratora oświaty i stwierdził, że należy ustalić, dlaczego protestująca młodzież nie jest w szkole.

– Trzeba wyjaśnić, czy w tej szkole nie odbywają się lekcje, czy jest wszystko w porządku. Nie po to wracamy do nauki stacjonarnej, żeby nadrabiać zaległości, żeby pierwszy dzień spędzać na wagarach. Chyba że tym uczniom pozwala na to plan lekcji. Na happeningi był czas przez wiele miesięcy, obowiązek szkolny jest obowiązkiem ustawowym – skomentował minister edukacji i nauki.

Kuratorium komentuje zapewnienia ministra

O komentarz poprosiliśmy Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Zapytaliśmy, czy kurator rzeczywiście sprawdzi, czy protestujący licealiści byli w tym czasie na wagarach. Właśnie dostaliśmy odpowiedź.

Dowiadujemy się z niej, że – zgodnie z Prawem oświatowym – to dyrektorzy szkół podstawowych kontrolują spełnianie obowiązku szkolnego i wykonywanie obowiązku przez rodziców, a zasady dotyczące monitorowania frekwencji uczniów na lekcjach, zgodnie z ustawą, określa statut danej szkoły.

“Mając na uwadze powyższe oraz brak możliwości identyfikacji przez warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty osób, o których mowa w mailu, nie można stwierdzić, czy podlegają one obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki i w danym czasie powinny uczestniczyć w zajęciach szkolnych” – stwierdził Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kurator oświaty: Od 2023 w szkołach obowiązkowa religia lub etyka
8 dni temu

[…] – W związku z przygotowaniami do tej zmiany trwa dialog z kościołami i związkami wyznaniowymi działającymi w Polsce. MEiN w ramach prekonosultacji zapowiedzianych wcześniej przez ministra Przemysława Czarnka zorganizowało spotkanie z przedstawicielami 11 kościołów i związków wyznaniowych w sprawie organizacji nauczania etyki lub religii – napisał kurator oświaty. […]

POLECAMY