16 C
Olsztyn
czwartek, 30 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Najbardziej przyjazne szkoły LGBT+ są w Olsztynie i Gronowie Górnym koło Elbląga

Musisz przeczytać

I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym koło Elbląga znalazły się w pierwszej “dziesiątce” szkół, w których uczennice i uczniowie LGBT+ czują się bezpiecznie.

W tegorocznej edycji rankingu ponad 22 tys. osób oceniło swoje szkoły pod względem otwartości i bezpieczeństwa uczennic i uczniów LGBT+. Po raz pierwszy akcja została również przeprowadzona w całej Polsce, bo wcześniej zestawienie było przygotowywane wyłącznie dla szkół ponadpodstawowych z Warszawy. W tym roku wzięło w niej udział 2500 szkół z całego kraju.

Szkoły w Olsztynie i Gronowie Górnym wśród najbardziej przyjaznych szkół LGBT+

W krajowej klasyfikacji drugie miejsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie.

Najwyżej uplasował się natomiast Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, a na trzecim miejscu I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jam Saheba Digvijay Sinhji “Bednarska” w Warszawie. Z kolei na szóstym miejscu uplasowało się Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym koło Elbląga.

Kryteriami rankingu były otwartość szkoły i bezpieczeństwo dla uczennic i uczniów LGBTQ+. Uczniowie odpowiadali na 17 pytań, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na terenie placówki. – W tym roku szczególną wagę miały pytania dotyczące systemowego podejścia szkoły, np. organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych imieniem preferowanym – mówi Dominik Kuc, koordynator akcji.

– Jesteśmy otwartą i tolerancyjną społecznością – przyznaje Jolanta Skrzypczyńska, dyrektorka I LO w Olsztynie. – To jest bardzo istotne nie tylko w kontekście orientacji seksualnej, ale w ogóle pokazuje, jakimi jesteśmy ludźmi. Nie mam również wątpliwości, że w naszej szkole mamy fantastycznych uczniów.

Dane są pocieszające, ale…

Z ogólnopolskiego badania, na który powołują się organizatorzy rankingu, wynika, że aż 90 proc. uczennic i uczniów wie o przynajmniej jednej osobie LGBTQ+ w swojej szkole. Z kolei 78 proc. regularnie dostrzega w swojej szkole symbole przypisywane społeczności LGBT+, np. tęczowe przypinki na plecakach.

– Młode osoby LGBT+ potrzebują wsparcia w szkołach. To w nich spędzają wiele lat i powinny się czuć tam bezpiecznie – podkreśla Agata Szerszeniewicz z Olsztyńskiego Marszu Równości. Jak dodaje, zwycięskie szkoły nie są więc tylko przyjazne osobom LGBT+, ale także zaangażowane na rzecz ochrony praw człowieka.

Co ciekawe, z badania wynika ponadto, że 55 proc. osób jest również zdania, że szkoła nie miałaby nic przeciwko, gdyby para jednopłciowa tańczyła poloneza na studniówce. Dużo mniejszy odsetek wskazuje natomiast na reakcje ze strony grona pedagogicznego w przypadku dyskryminacji czy obraźliwych symboli (jeśli takie przypadki występują). Na wsparcie może liczyć 26 proc. ankietowanych.

– Dane te są pocieszające, choć martwi mały odsetek reakcji ze strony grona pedagogicznego. Mam nadzieję, że coraz więcej nauczycielek i nauczycieli będzie wiedzieć, jak reagować, i nie będzie bało się tego robić w przypadku jakichkolwiek przejawów dyskryminacji – dodaje Emilia Bartkowska-Młynek z OMR.

Wyniki rankingu zaprezentowano w formie interaktywnej Mapy Równości, a dziesięć najlepszych szkół otrzyma Dyplomy Równości.

olsztynie lgbt
Fot. Materiały organizatorów

Strona rankingu: https://maparownosci.pl/

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ala
1 rok temu

Już wiem gdzie nie posypać dzieci do szkół, Mickiewicz w grobie się przewraca. Najbardziej agresywni to właśnie ci z LGBT

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły