24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Ognisko zakażeń w Urzędzie Stanu Cywilnego w Olsztynie. 70% pracowników jest na zwolnieniach

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Olsztynie wykryto nowe ognisko zakażeń. Do 26 marca ograniczono liczbę spraw, które można tam załatwić. Przyjmowane są tylko osoby, zgłaszające zgon lub martwe urodzenie dziecka.

Od poniedziałku 22 marca ośmiu z jedenastu pracowników Urzędu Stanu Cywilnego w Olsztynie przebywa na zwolnieniach lekarskich, w kwarantannie lub izolacji. – Gdybyśmy nie wprowadzili pracy zmianowej, sytuacja byłaby jeszcze trudniejsza – mówi Małgorzata Plewka, kierowniczka USC w Olsztynie. – Tylko to uchroniło nas przed paraliżem urzędu.

Koronawirus w Urzędzie Stanu Cywilnego

Urząd Stanu Cywilnego w Olsztynie od kilku miesięcy pracował w systemie rotacyjnym – na dwie zmiany. Jak mówią urzędnicy, dzięki temu mieszkańcy byli obsługiwani w godz. od 7:30 do 20, z półgodzinną przerwą na dezynfekcję.

Jednak wobec zaistniałej sytuacji od poniedziałku 22 marca USC wraca do pracy w dotychczasowych godzinach: w poniedziałek w godz. od 8 do 16 i wtorek – piątek od 7:30 do 15:30.

W tym czasie będą pracowały tylko trzy osoby, więc urząd musiał mocno ograniczyć liczbę spraw, które można tam załatwić.

– Niestety, w tej sytuacji przyjmowane będą tylko osoby zgłaszające zgon lub martwe urodzenie dziecka. Prosimy także o wyrozumiałość, bo we wskazanych dniach nie będą odbierane telefony ani umawiane wizyty w innych sprawach z zakresu rejestracji stanu cywilnego. Z kolei sprawy, dotyczące zgłoszenia narodzin dziecka przez ePUAP, jak również sprawy związane z wydaniem odpisów aktów stanu cywilnego złożone przez ePUAP, a także korespondencyjnie lub do skrzynki USC w budynku ratusza nie będą załatwione w ustawowym terminie – tłumaczy Małgorzata Plewka.
Te sprawy można załatwić w USC poza Olsztynem

W pozostałych sytuacjach mieszkańcy Olsztyna mogą pojechać do urzędów stanu cywilnego w gminach wokół Olsztyna. Dotyczy to spraw, takich jak:

  • wydanie odpisów z aktów stanu cywilnego, decyzji w sprawie zmiany imienia lub nazwiska, zaświadczeń do ślubu konkordatowego
  • przyjęcie oświadczeń o uznaniu dziecka poczętego, uznaniu ojcostwa, powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa oraz innych oświadczeń.

Powyższych spraw nie trzeba załatwiać w miejscu zamieszkania. Można się z nimi zwrócić do dowolnego kierownika USC w Polsce. Wyjątkiem jest zgłoszenie narodzin i zgonu osoby, które rejestruje się według miejsca zdarzenia.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły