20 C
Olsztyn
środa, 29 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Kolejarze rozpoczęli przebudowę stacji Olsztyn Główny

Musisz przeczytać

Na stację Olsztyn Główny wjechał sprzęt, a kolejarze ruszyli z przebudową. Prace mają potrwać do maja 2024 roku. Wartość projektu to 382,1 mln zł netto.

Trwają głównie prace rozbiórkowe torów bocznych. Za chwilę wykonawca wyjdzie na rozbiórki torów przy tym peronie oraz do przebudowy peronu. Niedługo powstanie przejście podziemne, łączące dworzec z dzielnicą Zatorze. Będzie ono wydłużone od istniejącego o około 100 metrów, będzie wyższe, szersze, ale to, co jest ważne: z każdego peronu do przejścia podziemnego będą prowadziły schody ruchome. Będą też windy – mówi Ireneusz Merchel, prezes spółki PKP PLK.

Inwestycja ma zakończyć się w maju 2024 roku. Wartość projektu to 382,1 mln zł netto. Przebudowa stacji jest dofinansowana w wysokości 126,8 mln zł z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Co ciekawe, jest to najdroższa inwestycja, jaką PKP PLK realizuje w ramach Krajowego Programu Kolejowego (łącznie na ten program przeznaczono 76 mld zł).

Ireneusz Merchel dodał, że ma nadzieję, że miasto będzie otwarte na współpracę. Chodzi o wybudowanie parkingu po stronie Zatorza, przy ul. Zientary-Malewskiej.

Żeby ta inwestycja służyła nie tylko olsztynianom, ale też mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy będą mogli zostawić samochód i przejść do pociągu od strony ul. Zientary-Malewskiej – przyznaje Merchel.

Odniósł się także do rentowności przejazdów tłumacząc, że marszałek województwa powinien zwiększyć liczbę pociągów.

Konrad Tuliński, wiceprezes zarządu firmy Torpol, powiedział, że zadanie przebudowy stacji kolejowej jest trudne, ale firma ma doświadczenie w prowadzeniu podobnych prac, m.in. zajmowała się przebudową linii 216 na odcinku Działdowo-Olsztyn.

Budowa jest o tyle trudna, że ta stacja jest cały czas czynna: odjeżdżają pociągi, pasażerowie są cały czas obecni na dworcu – wyjaśnia Tuliński

Przebudowa stacji Olsztyn Główny jest kolejnym etapem projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo-Olsztyn”. Ponad 80-kilometrowa trasa została przez PLK przystosowana do szybszych i wygodniejszych podróży pociągami. Zwiększyła się dostępność do kolei dzięki przebudowie wszystkich stacji i przystanków na linii.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły