20 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Historyk z UWM trafił do aresztu. Wraz z żoną są oskarżeni o przestępstwa vatowskie

Musisz przeczytać

Małżeństwo z Olsztyna Jan G. i Joanna Ś. zostali oskarżeni o przestępstwa vatowskie. G. jest doktorem habilitowanym. Ś. była jego doktorantką i ma tytuł doktora. Oboje pracują na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Grozi im nawet 25 lat więzienia.

Profesor UWM w Olsztynie razem z żoną mieli wyłudzać od skarbu państwa zwrot podatku VAT – przekazał Krzysztof Stodolny, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Z materiału dowodowego zebranego przez prokuraturę i naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie wynika, że Jan G. i Joanna Ś. od marca 2019 do maja 2021 roku wystawiali nierzetelne faktury VAT.

Oszacowano, że łączna kwota wynosi 9 mln zł brutto. Zdaniem prokuratury, małżeństwo z tego tytułu uzyskało korzyść majątkową. Co więcej, mieli także faktury na firmę Joanny Ś. na łączną kwotę ponad 11 mln zł, chociaż mieli nie być do tego uprawnieni. Zdaniem śledczych Jan G. i Joanna Ś. działali w ten sposób, aby zawyżyć podatek naliczony w deklaracjach VAT-7.

Małżeństwo z UWM oskarżone o przestępstwa vatowskie

Oskarżeni nie przyznali się do zarzucanych czynów. 33-latka musiała wpłacić 50 tys. zł poręczenia majątkowego. – Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Olsztynie aresztował tymczasowo 57-letniego Jana G., któremu zarzucono popełnienie tzw. zbrodni vatowskiej – powiedział Krzysztof Stodolny.

Podejrzanym grozi do 25 lat pozbawienia wolności.

Jak ustaliliśmy, Jan G. jest doktorem habilitowanym na UWM w Olsztynie i profesorem tej uczelni. Jest historykiem, wykłada na Wydziale Humanistycznym. Habilitację uzyskał w 2012 roku. Joanna Ś. była doktorantką G. i posiada stopień doktora. Jej naukowe zainteresowania to m.in. europejskie i publiczne prawo gospodarcze oraz fundusze i system finansowania projektów Unii Europejskiej.

Informacje potwierdziły w czwartek władze olsztyńskiej uczelni.

“Władze UWM z ubolewaniem przyjęły wiadomość o zastosowaniu aresztu tymczasowego wobec Jana G. i środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego wobec Joanny Ś. – zatrudnionych na UWM. W związku z powyższym informuję, że podejrzenia o przestępstwa i postawione przez prokuraturę zarzuty związane są wyłącznie z prywatną działalnością tych osób i w żadnym wypadku nie dotyczą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – przekazała nam Wioletta Ustyjańczuk, rzeczniczka prasowa UWM.

Według informacji lokalnych mediów, Jan G. i Joanna Ś. prowadzili wystawne życie, a na ich weselu zagrał Zenon Martyniuk.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojciech
6 miesięcy temu

Naukowcy. Ale to chyba nie pierwsza afera na UWMie. A co tam słychać z wydziałem lekarskim i szpitalem akademickim.

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły