32 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Fatalna jakość powietrza w Olsztynie. Gdzie jest najgorzej?

Musisz przeczytać

Noc z niedzieli na poniedziałek była najmroźniejsza tej zimy. Przełożyło się to niestety na jakość powietrza. W Olsztynie normy są przekroczone o nawet 200 procent.

* Przeczytaj także: Posypały się mandaty za palenie w piecach śmieciami. Kara jest dotkliwa

W całym Olsztynie jest teraz zła jakość powietrza. Wskaźniki pokazują wysokie i bardzo wysokie stężenie pyłów. 

Zła jakość powietrza w Olsztynie

Najgorsza sytuacja jest obecnie w okolicach ulicy Lubelskiej (PM10 wynosi 104 µg/m³ – 200 proc. normy), ulicy Maczka na osiedlu Generałów (99 µg/m³), ulicy Morowej na osiedlu Zielona Górka (96 µg/m³) i w rejonie ulicy Grunwaldzkiej (92 µg/m³).

Dodatkowo, w okolicach ulic Lubelskiej i Morwowej stężenie PM2.5 wynosi odpowiednio 64 i 66 µg/m³ (dopuszczalna wartość to 25 µg/m³). Jakość powietrza można sprawdzać na bieżąco na stronie airly.org/map/pl.

Wyjaśnijmy, że PM10 to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 10 mikrometrów (jedna tysięczna milimetra) lub mniej. Pył ten jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, są to rakotwórcze metale ciężkie. Norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi, według WHO, 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów.

Najgroźniejszy dla zdrowia

Warto jednak wiedzieć, że informację o przekroczonych normach ogłasza się, gdy dobowe stężenie PM10 wyniesie 200 mikrogramów na metr sześcienny. Widać więc doskonale, jak często wszyscy myślimy, że powietrze jest w porządku, podczas gdy jest ono bardzo zanieczyszczone, jednak nie został jeszcze osiągnięty poziom alarmowy.

PM10 to pył zawieszony, który przede wszystkim wpływa negatywnie na układ oddechowy. To właśnie on odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą czy za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli. W sposób pośredni PM10 wpływa również negatywnie na resztę organizmu, zwiększając m.in. ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu. Benzopiren jest również silnie rakotwórczy.

PM2.5 to z kolei aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu.

To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny m.in. za: nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, nowotwory płuc, gardła i krtani, zaburzenia rytmu serca, zapalenie naczyń krwionośnych, miażdżycę, niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego. Mogą także występować nasilone objawy chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ryszard Kriegs
1 rok temu

Zapraszam po innowacyjny piec elektryczny Polski patent. Wydajność energetyczna to 1:3 do 1:3,3. Piece są dofinansowane przez gminne fundusze, na wymianę pieca. Piec ten konkuruje z piecami węglowymi, gazowymi, olejowymi, indukcyjnymi oraz z pompą ciepła.

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły