Kilka dni temu drogowcy wybrali wariant drogi S16 na odcinku Mrągowo – Orzysz – Ełk. Wojewoda przekonuje, że zaproponowana trasa jest kompromisem. Zdaniem miłośników przyrody każdy wariant był zły.
Wariant B przebiegu drogi ekspresowej S16 przez Mazury zarekomendowała do dalszej realizacji Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych. Trasa biegnie od Mrągowa przez Kosewo, Baranowo (od strony południowej), Mikołajki, Woźnice, Drozdowo, Orzysz (od strony północnej) i dalej przez Strzelniki, Klusy i Chrzanowo do Ełku.
Droga S16 jest nazywana kręgosłupem Warmii i Mazur. Odcinek na trasie Mrągowo – Orzysz – Ełk to wąska i pełna zakrętów droga, która biegnie blisko drzew i zabudowań. W pobliżu znajdują się ponadto cenne przyrodniczo tereny – lasy i jeziora.
S16 wzbudza wiele emocji
Dlatego też praktycznie od razu wykluczono wariant A (Mrągowo – Kosewo – Baranowo – Mikołajki – Woźnice – Drozdowo – Orzysz – Strzelniki – Klusy – Chrzanowo – Ełk).
Dlaczego? – W tym wariancie miałaby miejsce największa ingerencja w przyrodę – tłumaczy Karol Głębocki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.
I dodaje, że wariant B uzyskał najkorzystniejsze wyniki w kryterium „środowisko przyrodnicze i społeczne” oraz w kryterium funkcjonalnym, obejmującym długość trasy, dostępność transportową i wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
W grze był jeszcze jeden wariant na trasie Mrągowo – Użranki – Mrówki (most) – Ławki – Woźnice – Drozdowo – Orzysz (od strony północnej) – Strzelniki – Klusy – Chrzanowo – Ełk. I ten również mógłby być realizowany, ale Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych wybrała inny przebieg trasy.
Planowana budowa drogi ekspresowej S16 budzi duże kontrowersje i silne emocje wśród mieszkańców regionu oraz samorządów gmin i miast Mrągowo, Mikołajki, Ryn i Orzysz. Głos niezadowolenia zabierają także społecznicy i miłośnicy przyrody.
GDDKiA przypomina jednak, że oprócz przeciwników inwestycji nie brakuje także jej zwolenników. – Wsparcie dla budowy tej drogi wyraziły powiaty gołdapski, ełcki, olecki, kętrzyński, giżycki i mrągowski. Inwestycję wsparły także gminy i miasta, takie jak Ełk, Giżycko, Olecko, Kętrzyn, Biała Piska czy Wieliczki. Poparcie wyraził także Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu – wylicza Karol Głębocki.
To kompromis dla ludzi i przyrody
Drogowcy zaprezentowali wybrany wariant w Urzędzie Wojewódzkim.
Mirosław Nicewicz, dyrektor GDDKiA w Olsztynie, stwierdził na spotkaniu z wojewodą, że wariant B jest najbliższy obecnej trasy S16.
– Można obrazowo powiedzieć, że od Mrągowa nie oddalamy się bardzo od istniejącej drogi S16 w okolicach Kosewa, potem mijamy Baranowo od strony południowej, Mikołajki nad jeziorem Tałty, Woźnice, później Drozdowo, Orzysz od strony północnej, Strzelniki, Klusy, Chrzanowo i Ełk – mówi Mirosław Nicewicz.
Wojewoda Artur Chojecki podkreślił natomiast, że wybrany wariant trasy to kompromis. I dodał, że to najlepsze rozwiązanie dla ludzi i przyrody.
Doradca ministra infrastruktury Paweł Czemiel poinformował, że jeszcze we wrześniu poznamy założenia nowego programu budowy dróg krajowych z perspektywą realizacji do 2030 roku.
– Jest bardzo duża szansa, granicząca z pewnością, że droga ekspresowa S16 znajduje się w tych planach i ma zapewnione finansowanie – mówił Paweł Czemiel.
W październiku wniosek, później koncepcja
Długość nowej trasy S16 wyniesie 77,47 km. Zaprojektowano na niej 13 typów obiektów inżynierskich, w tym prawie 80 przejść dla średnich i dużych zwierząt. Wśród nich znajduje się również sześć mostów, z których najdłuższe (480 m) pojawią się nad jeziorami Tałty i Orzysz.
Dodatkowo zaprojektowano przepusty dla małych zwierząt i przepusty dla płazów. Drogowcy zaplanowali również dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP). Całkowity koszt inwestycji w wariancie B oszacowano na ponad 3,7 mld zł.
W październiku GDDKiA planuje złożyć wniosek o decyzję środowiskową do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie. Kolejnym etapem będzie opracowanie koncepcji programowej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
To ruska autostrada przepychana w najdroższej wersji i najbardziej szkodliwej dla polskiej przyrody .