24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Do tej pory nie wpłynął żaden wniosek na dofinansowanie olsztyńskich zabytków

Musisz przeczytać

Od 25 stycznia można składać wnioski na dofinansowanie zabytków w Olsztynie. Jak na razie do ratusza żaden wniosek jeszcze nie wpłynął. W tym roku władze miasta przeznaczyły na ten cel 100 tys. zł.

* Przeczytaj również: Olsztyńskie kamienice, czyli na co wystarczy 100 tysięcy złotych?

W tegorocznym budżecie Olsztyna na renowację zabytków zapisano 100 tys. zł. Pieniądze pojawiły się rzutem na taśmę, bo pierwotnie miało nie być żadnych środków na ten cel.

Dofinansowanie olsztyńskich zabytków – nie ma jeszcze wniosków

Ale to jedyny plus w całej sytuacji, bo kiedyś ratusz przeznaczał na zabytki nawet 800 tys. zł. W 2019 roku było to 600 tys. W ubiegłym roku – zero złotych.

Wnioski na dofinansowanie zabytków w Olsztynie można składać od 25 stycznia. Jak na razie do ratusza nie wpłynął ani jeden.

Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie:

– Żaden wniosek jeszcze wpłynął, ale to nie jest miarodajne. Zainteresowani dzwonią, pytają, wypożyczają od nas dokumentacje konserwatorskie. Zawsze jest tak, że wnioskodawcy wykorzystują czas maksymalnie, żeby jak najlepiej przygotować dokumenty.
Dofinansowanie zabytków – na co starczy 100 tys. zł?

Zarządcy olsztyńskich kamienic potwierdzają słowa rzeczniczki. Proces jest długi, bo wcześniej trzeba zebrać m.in. pełną dokumentację konserwatorską i uzyskać pozwolenie na planowaną renowację od konserwatora zabytków.

– W przyszłym tygodniu złożymy wniosek, ale jeszcze nie wiemy dokładnie, na jaką kwotę. Mamy już natomiast zebraną dokumentację – mówi nam Magdalena Dudzik, administratorka facebookowej strony Kamienica na Zientary.

Dodajmy, że dotacja trafi nie tylko na remont kamienic. Według najnowszych danych – z ubiegłego roku – w Olsztynie jest 435 obiektów (m.in. kamienice i fragmenty ulic) wpisanych do rejestru zabytków i 1077, które znajdują się w gminnej ewidencji zabytków.

Do tego doliczyć trzeba jeszcze tzw. ruchome zabytki (np. witraże w kościołach), które są w rejestrze, ale dla których urzędnicy nie tworzą oddzielnych list. I one również kwalifikują się do udzielenia dotacji z budżetu miasta. Jeśli zsumujemy wszystkie te liczby, wychodzi, że na jeden zabytek w Olsztynie przypada w tym roku niecałe 70 zł.

Termin składania wniosków mija 19 lutego.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jajeczko
1 rok temu

a nigdzie nie ma linku do formularza wniosku czy regulaminu…. nawet na stronie miasta. w bip lokalna wyszukiwarka też nic nie znajduje.

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły