22 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Czy olsztyńskie tramwaje będą miały swoje patronki?

Musisz przeczytać

Przedstawicielki Olsztyńskiego Marszu Równości proponują, by olsztyńskie tramwaje miały swoje patronki. Do władz miasta wpłynęły już pierwsze propozycje nazw.

Grupa Olsztyńskiego Marszu Równości uważa, że w Olsztynie mało jest ulic mających swoje patronki. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ – co wynika z wyliczeń OMR – jedynie 20 z 579 wszystkich ulic w mieście upamiętnia kobiety z Warmii i Mazur.

Olsztyńskie tramwaje będą miały swoje patronki?

W celu poprawienia statystyk, przedstawicielki OMR proponują, aby olsztyńskie tramwaje otrzymały swoje patronki. Podobnie jest zresztą w innych miastach Polski. W Gdańsku na przykład swoich patronów ma kilkadziesiąt tramwajów. W pojazdach są też tabliczki z krótkimi informacjami o historii tych osób.

Swoich patronów mają też tramwaje w Bydgoszczy czy Elblągu. Teraz czas na Olsztyn?

– Złożyliśmy na ręce pana prezydenta apel, aby wprowadzić w Olsztynie tradycję nadawania tramwajom patronek i patronów i w ten sposób upamiętniać wybitne osoby związane z regionem i jego historią – mówi Emilia Bartkowska-Młynek z Olsztyńskiego Marszu Równości.

OMR proponuje, by z okazji Dnia Kobiet tę tradycję rozpocząć od nadania olsztyńskim tramwajom imion zasłużonych dla regionu kobiet.

Olsztyńskie tramwaje z patronkami? Są propozycje

– Na stronie MPK Olsztyn jest informacja o 15 tramwajach – mówi Magdalena Zuba-Bobrowicz z OMR. – W apelu proponujemy 11 patronek, zasłużonych dla historii miasta kobiet związanych z Warmią i Mazurami, które można upamiętnić poprzez nazwanie tramwajów ich imieniem.

Propozycje patronek Olsztyńskiego Marszu Równości:

1. Maria Zientara-Malewska (1894-1984) – poetka, działaczka Towarzystwa Kobiet Polskich na Warmii, zbieraczka folkloru warmińskiego.

2. Balbina Świtycz-Widacka (1901-1972) – rzeźbiarka, współzałożycielka Towarzystwa Miłośników Olsztyna.

3. Maryna Okęcka-Bromkowa (1922-2003) – dziennikarka, badaczka folkloru Warmii i Mazur, członkini Związku Literatów Polskich (pełniła funkcję wiceprezesa olsztyńskiego Oddziału).

4. Emilia Sukertowa-Biedrawina (1887-1970) – działaczka społeczno-oświatowa, honorowa prezeska Olsztyńskiego Oddziału Towarzystwa Historycznego.

5. Joanna Pieniężna (1867-1929) – właścicielka “Gazety Olsztyńskiej”, współzałożycielka Towarzystwa Kobiet Polskich w Olsztynie.

6. Wanda Pieniężna (1897-1987) – posłanka na Sejm w latach 1957-1961, współredaktorka “Gazety Olsztyńskiej”.

7. Anna Szyfer (1931-2018) – etnografka Warmii i Mazur, kierowniczka Pracowni Badań nad Współczesnością Warmii i Mazur w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, autorka publikacji związanych z tradycjami warmińsko-mazurskimi.

8. Barbara Hulanicka (1924-2012) – autorka tkanin artystycznych, prezeska oddziału olsztyńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, zapoczątkowała Galerię Sztuki Współczesnej Warmii i Mazur.

9. Anastazja Makarowska (1897-1981) – tkaczka ludowa, prowadziła kursy rzemieślnicze dla dziewcząt w olsztyńskim Zakładzie Doskonalenia Rzemiosła.

10. Otylia Teszner-Grothowa (1909-1990) – autorka wspomnień i baśni warmińskich, organizowała polskie szkolnictwo na Warmii i Mazurach.

11. Władysława Knosała (1908-1997) – działaczka społeczno-oświatowa w Olsztynie, działała aktywnie w Lidze Kobiet, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Wojewódzkiej Radzie Narodowej, Towarzystwie Rozwoju Ziem Zachodnich oraz Towarzystwie Miłośników Olsztyna, Współredagowała “Słowo na Warmii i Mazurach”.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły