28 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Czy bilet aglomeracyjny w Olsztynie jest potrzebny? Ankietę wypełniło niecałe dwa tysiące osób

Musisz przeczytać

Bilet aglomeracyjny miałby obowiązywać w Olsztynie i kilku sąsiednich gminach. W zakończonej właśnie ankiecie wzięło udział blisko 2000 osób. Czy to dużo?

Ankieta była jednym z etapów opracowania, które ma dać odpowiedź na pytanie, jaki powinien być bilet aglomeracyjny. Koncepcja wskaże, jaki system byłby optymalny w przypadku Olsztyna i okolicznych miejscowości.

Jaki bilet aglomeracyjny w Olsztynie i sąsiednich gminach?

Chodzi m.in. o to, w jaki sposób system ma być zarządzany, finansowany i jak ma funkcjonować. Strategia ma powstać do końca maja, a jej koszt wyniesie ponad 90 tys. zł.

Jeśli chodzi o zakończoną właśnie ankietę, wypełniło ją 1970 osób. Najwięcej z Olsztyna – 1168. Pozostali uczestnicy badania to mieszkańcy gmin: Barczewo (128 wypełnionych ankiet), Dywity (140), Gietrzwałd (73), Jonkowo (194), Purda (66), Stawiguda (138) oraz spoza Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (63).

Autorzy pytali m.in. o rodzaje biletów, z jakich korzystają obecnie podróżni, w jakiej formie – karta miejska, bilet papierowy, na karcie płatniczej czy w aplikacji mobilnej oraz w jakich środkach transportu korzystaliby ze wspólnego biletu.

Sprawiedliwe rozliczenie kosztów

– Idea wprowadzenia biletu aglomeracyjnego jest jak najbardziej słuszna – uważa Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity. – To temat, na który na pewno czekają mieszkańcy, którzy będą mogli na jednym bilecie przemieszczać się transportem organizowanym przez różnych operatorów, np. koleją miejską, autobusami organizowanymi przez ZDZiT czy liniami gminnymi. Natomiast z punktu widzenia samorządów ważne będzie sprawiedliwe rozliczenie kosztów pomiędzy sobą. Liczę tu na współpracę i zrozumienie tematu u wszystkich samorządów.

A co z ankietową frekwencją? – Oczywiście zawsze mogłaby być wyższa. Od liczby wypełnionych ankiet nie uzależniałbym jednak sensu wprowadzenia biletu aglomeracyjnego i tego, ile osób będzie z niego korzystać. A zapewne będzie to u nas dużo więcej osób niż 140 – dodaje Daniel Zadworny.

Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda, również uważa, że bilet aglomeracyjny to dobry pomysł. – Jeśli uda się uzgodnić to rozwiązanie, to mieszkańcy uzyskają swobodniejszy dostęp do komunikacji publicznej – mówi nam wójt.

I dodaje: – Niska frekwencja może świadczyć o niewielkim zainteresowaniu tematem ankiety, choć nie chciałbym tak jednoznacznie wnioskować. Muszę dokładnie zapoznać się z wynikami całej ankiety.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gmina Jonkowo
1 rok temu

Ze wszystkich gmin największy ból w Jonkowie o czym świadczy najwieksza frekwencja w wypełnieniu ankiety Mam nadzieję że uważnie zostaną przenaliziwane ankiety ….i wyciągnięte wnioski Wójt Jonkowa jest samowystarczalny za co płacą mieszkańcy Rozliczenie będzie w kolejnych wyborach

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły