22 C
Olsztyn
środa, 29 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Były prezydent Olsztyna z zadośćuczynieniem. Liczył na więcej

Musisz przeczytać

Czesław Jerzy Małkowski otrzyma 2,3 mln zł (ok. 2 mln zł zadośćuczynienia i 300 tys. zł odszkodowania) od Skarbu Państwa. Były prezydent Olsztyna, który w 2008 roku został oskarżony o gwałt, a niedawno uniewinniony, liczył na 2,8 mln zł.

We wtorek Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok ws. rekompensaty pieniędzy dla Czesława Jerzego Małkowskiego, który w latach 2001-2008 był prezydentem Olsztyna.

To właśnie w 2008 roku został zatrzymany i aresztowany. Postawiono mu kilka zarzutów, m.in. gwałt na podległej mu urzędniczce.

Po latach sądowych bojów Czesław Jerzy Małkowski został oczyszczony z zarzutów, a następnie starał się o odszkodowanie.

Wtorkowy wyrok sądu nie jest prawomocny. Małkowski otrzyma ok. 2,3 mln zł od Skarbu Państwa – blisko 2 mln zł zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie oraz 300 tys. zł odszkodowania.

Sąd przyznał kwotę odszkodowania zgodnie z wnioskiem wnioskodawcy. Blisko 300 tys. zł to pieniądze, jakie otrzymałby wnioskodawca, gdyby pełnił funkcję prezydenta Olsztyna do końca kadencji.

Co do zadośćuczynienia, sędzia Wacław Bryżys ocenił, że dwa miliony zł to kwota adekwatna do tego, co się wydarzyło.

Musimy mieć na uwadze, że zatrzymanie i ponad 6-miesięczny pobyt w areszcie spowodował negatywne skutki na wielu płaszczyznach. Bezsprzeczne jest, że zdrowie wnioskodawcy zostało zrujnowane. Ucierpiała także rodzina – przyznaje sędzia.

Dodał, że szum medialny wokół sprawy Czesława Jerzego Małkowskiego był na tyle duży, że sprawą żyła cała Polska, a na byłym prezydencie Olsztyna został „dokonany lincz”.

Zatrzymanie było spektakularne, medialne. Mój klient został zatrzymany jak terrorysta w Afganistanie – mówił mediom mecenas Marek Gawryluk, pełnomocnik Czesława Małkowskiego. Jak dodał, w 2008 roku ówczesny prezydent Olsztyna został zatrzymany i wyprowadzony w kajdankach z ratusza, czego świadkami byli pracownicy urzędu miasta i mieszkańcy.

Przypomnijmy, że w trakcie pierwszego procesu, który odbył się w Ostródzie, były prezydent został skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił ten wyrok.

Następnie proces toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. W grudniu 2018 roku Czesław Jerzy Małkowski został uniewinniony. Rok później wyrok utrzymał w mocy Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Druga strona wniosła kasację, które zostały oddalone w styczniu 2022 roku.

Czesław Jerzy Małkowski nie chciał udzielić mediom wypowiedzi tłumacząc, że czeka na uprawomocnienie wyroku.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły