Przygotowanie zdrowych posiłków może być trudne i czasochłonne, jednak są pewne sprawdzone sposoby na zorganizowanie diety w łatwy sposób. Gdy szukamy natchnienia na obiad, czy kolacje przeglądamy strony internetowe z przepisami, testujemy nowe pomysły, a przy okazji przekonujemy się, że codzienne przygotowanie różnorodnych i wartościowych posiłków jest ciężkie do zrealizowania. Warto zadbać o zdrową dietę w naszej kuchni, a przy tym nie tracić cennego czasu.
Planowanie posiłków krok po kroku
Organizacja w kuchni jest bardzo ważna i potrzebna nie tylko ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy, ale dużo łatwiej jest zaplanować posiłki, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy. Dobrze przygotowany plan posiłków pozwoli zachować doskonałe zdrowie i lepszą kondycję. Dieta ma wpływ na koncentrację, energię i wagę, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności należy przejrzeć zawartość szafek w kuchni i lodówce. Doskonała metoda na niemarnowanie jedzenia to wykorzystanie resztek z lodówki i znalezienie takich przepisów, które będą uwzględniać dane produkty obecne w lodówce.
Planowanie posiłków na cały tydzień
Znakomitą metodą na dobrą organizację w kuchni jest planowanie posiłków na cały tydzień dla całej rodziny. Na zwykłej kartce A4 wystarczy wypisać główne posiłki i ich ilości, które są spożywane danego dnia. Lista może zawierać: śniadanie, lunch, obiad, kolacja/deser. Każdy z nas ma inne nawyki żywieniowe i inny rodzaj pracy, dlatego warto dostosować potrzeby pod siebie. Na początku warto wypisać sobie ulubione dania lub całej rodziny, które można naprzemiennie wplatać do tygodniowego menu. Następnie po sprawdzeniu zawartości lodówki i szafek, należy wypisać posiłki, które pozwolą wykorzystać składniki obecne w domu- bez marnowania i wyrzucania jedzenia.
Jak praktycznie planować posiłki?
Najlepiej wybrać jeden dzień w tygodniu na planowanie diety. Świetnie wypada początek lub koniec tygodnia, zazwyczaj jest to niedziela. Trzeba pamiętać, że musi to być dzień, w którym można poświęcić na planowanie 1-2 h, żeby móc skomponować smaczne posiłki i nie warto tu się spieszyć. Jeden dzień będzie decydował o kolejnym tygodniu. Najlepiej opierać się na wcześniej przygotowanej liście. Trzeba zastanowić się, co można ugotować z danych składników, aby nie marnować jedzenia. Jeśli w lodówce są jajka, passata, cebula to dokupując mięso, stworzymy bazę do spaghetti bolognese. Owoce i warzywa, które nie są już świeże, należy wykorzystać w pierwszej kolejności, dlatego ważne jest rozpisanie menu w taki sposób, żeby wykorzystywać najszybciej produkty, które tracą na swojej świeżości. Z owoców można zrobić smoothie, a z warzyw danie jednogarnkowe. Przepisy i menu muszą być proste, choćby na początku drogi, kiedy nie ma się wprawy w organizacji swojej kuchni.
Organizowanie posiłków dla całej rodziny
Warto brać pod uwagę potrzeby całej rodziny i skomponować takie posiłki, które będą smakować każdemu domownikowi. W posiłkach można stosować zamienniki np. dzieci, nie przepadają za mięsem, więc pod koniec gotowania najlepiej oddzielić porcję dla dzieci i dodać składnik, które lubią. Nie trzeba gotować różnych posiłków dla rodziny, jednak warto pamiętać, że przygotowanie posiłków, nawet jeśli jest odpowiedni plan, też zajmuje czas. Dobrą metodą jest przygotowanie półproduktów, które ułatwią późniejsze gotowanie. Warzywa można pokroić i trzymać w pojemnikach, a jeśli w jadłospisie danego dnia występuje zupa to świetnym sposobem jest przygotowanie 3-4 l bulionu i zamrożenie go w kilku woreczkach. Zyskuje się kilka zup, przygotowując jeden bulion.
Zakupy raz w tygodniu
Zasada przy organizowaniu posiłków jest jedna – raz w tygodniu robimy większe zakupy. Świeże owoce i warzywa można kupować co kilka dni, jednak suche produkty, czy nabiał powinny być uwzględnione w większych zakupach. Po zaplanowaniu posiłków na cały tydzień robimy listę zakupów na podstawie przygotowanego jadłospisu. W ten sposób unikniemy kupowania zbędnych produktów, a przy tym oszczędzamy pieniądze.
Proste i szybkie przepisy, które warto znać
Osoby, które są niezwykle zapracowane i mają mało wolnego czasu, powinny szczególnie uwzględniać w tygodniowym menu posiłki, które będą łatwe, zdrowe i jednocześnie szybkie. Takimi przykładowymi posiłkami będą:
Spaghetti bolognese,
Makaron z pesto i tuńczykiem,
Sałatka caprese,
Grzanki z guacamole i łososiem,
Szakszuka, czyli jaja w pomidorach,
Danie jednogarnkowe z warzyw,
Zupa kalafiorowa,
Tortilla z hummusem i warzywami,
Risotto z kurczakiem,
Owsianka zapiekana,
Sałatka z hummusem.
Jest bardzo dużo pomysłów na szybkie posiłki, dlatego ważne jest wykorzystać maksymalnie czas, który jest przeznaczony na przygotowanie jadłospisu. Dobrze przygotowany plan pozwala zaoszczędzić niezliczoną ilość godzin w tygodniu, a przy tym zaoszczędzić pieniądze. Dzięki odpowiedniemu planowaniu nie trzeba zastanawiać się co ugotować danego dnia, a przy tym nie sięgamy po niezbyt zdrowe gotowe dania.
Bardzo cenne porady. Brawo
Dziękuje! Praktyczne z własnego doświadczenia 🙂 Oby się przydały!
Dziękuję za ten artykuł, pomoże mi w końcu uporać się z planowaniem posiłków.
Trzymam kciuki i powodzenia życzę! Na pewno się uda, na początku ciężko wszystko zaplanować, ale jak już się wyrobi nawyków to jest dosłownie chwila 🙂 Mocno pomaga w życiu.