7 C
Olsztyn
piątek, 29 marca, 2024

Co się nie podoba olsztynianom? Głos zabrał Mirosław Arczak

Musisz przeczytać

Ruszyliśmy z nowym cyklem dotyczącym kwestii społecznych – lokalnych spraw, które niekoniecznie podobają się samym mieszkańcom. Poprosiliśmy radnych o wskazanie, co w Olsztynie przeszkadza mieszkańcom i jak można temu zaradzić.

Jako pierwszy wypowiedzi udzielił niezależny radny Mirosław Arczak.

Według radnego Arczaka dużym i coraz częściej zgłaszanym problemem w Olsztynie jest niedoskonała lub zaniechana realizacja projektów Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Są to projekty wybrane przez mieszkańców, które przez urzędników  powinny być traktowane ze specjalną uwagą. Tymczasem, to co mogłoby być skutecznym sposobem współpracy pomiędzy aktywnymi obywatelami a władzami miasta, staje się powodem wzajemnej niechęci, pretensji i zaniku zaufania – przyznaje w rozmowie z nami radny Arczak.

Przypomnijmy, że w marcu tego roku Bartosz Grucela wspominał o niezrealizowanym projekcie OBO z 2020 roku pt. „Światło na Kormoranie”, który zakładał wymianę latarni na osiedlowej alejce spacerowej między al. Piłsudskiego i ul. Dworcową oraz od hali Urania do skrzyżowania ul. Żołnierskiej i Dworcowej.

Radny Mirosław Arczak napisał interpelację do prezydenta z pytaniem, czy w Olsztynie jest więcej całkowicie lub częściowo niezrealizowanych projektów OBO. Prezydent Piotr Grzymowicz przyznał, że kilku nie udało się zrealizować. Chodzi m.in. o „Poprawę bezpieczeństwa na ul. Skłodowskiej, Wyzwolenia i Ratuszowej przez instalację nowoczesnego systemu monitoringu” (realizacja zadania będzie zależała od możliwości finansowych gminy, które poznamy na sesji rady miasta pod koniec kwietnia), „Pierwsze w Olsztynie śmieciomaty z nagrodami – czyste Pojezierze, czyste trawniki, czysty zysk” (inwestycja nie została zrealizowana w całości ze względu na krótszy niż zakładano okres trwania zadania), „Rowerowy plac zabaw Pumptrack Olsztyn-Jaroty” (miasto i wykonawca podpisali aneks, na mocy którego termin wykonania umowy uległ wydłużeniu do 31 maja) czy „Edukacyjny Ekotaras” (realizacja zadania w br. będzie uzależniona od możliwości finansowych miasta).

Sposobem na neutralizację wielu problemów byłoby otwarcie się urzędników na uwagi i pomysły mieszkańców. Etap ustalenia nowych zasad OBO powinien zacząć się już teraz- kiedy jest jeszcze czas na rzeczowe dyskusje i możliwość wypracowania głębszych reform – zaznacza Mirosław Arczak.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły