Nowy termin to 23 sierpnia, jednak nie wiadomo, czy i ten plan uda się zrealizować. W tym roku nie odbędzie się natomiast nocny Bieg Świętojański, zaplanowany na 20 czerwca.
Tegoroczny Bieg Jakubowy miał się odbyć 26 kwietnia. Ze względu na stan epidemii tego terminu nie udało się dotrzymać. Ośrodek Sportu i Rekreacji wyznaczył więc nową datę – 23 sierpnia. Pytanie jednak brzmi: czy koronawirus pozwoli ten plan zrealizować?
Szczegóły się nie zmieniają: start biegu głównego zaplanowano na godzinę 11, brama startowa i meta zostaną zlokalizowane na olsztyńskiej starówce, a dzieci i młodzież mogą wystartować na krótszych dystansach.
Obecnie rejestracja zawodników jest jednak wstrzymana.
– O dalszych krokach będziemy informować na bieżąco – informuje Zbigniew Szymula z OSiR.
Bieg Jakubowy to marka sama w sobie – w 2017 roku wzięło w nim udział 400 osób, w 2018 na starcie stanęło 500 biegaczy, natomiast w poprzedniej edycji wystartowało 740 zawodniczek i zawodników. Przypomnijmy, że w 2019 roku – po raz trzeci z rzędu – triumfował Paweł Pszczółkowski z Olsztyna, który po zaciętej walce pokonał Daniela Mikielskiego. Rywalizację kobiet wygrała Marta Barcewicz, wyprzedzając o 46 sekund drugą na mecie Lidię Kołomańską.
Co z innymi imprezami?
20 czerwca miał się odbyć 2. nocny Bieg Świętojański. Jednak najpierw Ośrodek Sportu i Rekreacji wstrzymał zapisy, a teraz zdecydował o odwołaniu imprezy. – To miało być wielkie święto ulicznego biegania. Trwały zapisy i treningi, gotowe były wzory medali. Niestety, Covid-19 wymusił na nas wstrzymanie zapisów, a ostatecznie odwołanie imprezy – mówi Zbigniew Szymula.
Bieg Świętojański miał się odbyć w centrum miasta, do tego zaplanowany był bieg nocny ze startem i metą obok hali Urania. Inauguracyjną edycję w 2019 roku wygrali Wiktor Kujawa i Marta Barcewicz. W rywalizacji sztafet zwyciężyła ekipa Draczyński Team (Marzena Łaskowska, Łukasz Duchnowski, Krzysztof Sulewski, Michał Jaszczuk).
W tym roku nie odbędą się również zaplanowane na początek lipca w Aquasferze mistrzostwa Polski juniorów młodszych w pływaniu. Zmiany dotyczą też triathlonu – odwołane zostały zaplanowane na ostatni weekend maja zawody Elemental Tri Series, z kolei Puchar Europy w triathlonie (pierwotna data 30 maja) być może zostanie rozegrany w sierpniu. – Nowy termin, zaproponowany przez Europejską Unię Triathlonu, to 22 sierpnia. Zawody miałyby się odbyć w ograniczonej formule, ze startem tylko 50 zawodników z czołówki listy rankingowej. Na ten moment jedyne, co możemy zrobić, to czekać na rozwój wydarzeń – dodaje Zbigniew Szymula.
Powoli wraca normalność
Dobra informacja jest taka, że można udostępniać boiska do siatkówki plażowej, boiska wielofunkcyjne i skateparki. OSiR częściowo uruchomił swoje obiekty, jednak powrót do aktywności fizycznej będzie stopniowy. Trzeba też przestrzegać nowych zasad.
Z boisk do siatkówki plażowej w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel mogą korzystać jednocześnie maksymalnie 4 osoby, plus ewentualnie trener. Z kolei na boisku wielofunkcyjnym w CRS Ukiel (obok Zatoki Miłej), a także na orliku przy ul. Jeziołowicza może przebywać w jednym czasie maksymalnie 6 osób plus trener. Podobne ograniczenia dotyczą skateparków w CRS Ukiel i parku Kusocińskiego – na tych obiektach również może jednocześnie przebywać 6 osób i instruktor.
Trzeba ponadto pamiętać, że:
- Administrator obiektu ma obowiązek weryfikacji liczby uczestników zajęć i zadbania o piętnastominutową przerwę pomiędzy zajęciami.
- W trakcie wchodzenia i wychodzenia z obiektu obowiązuje zachowanie dystansu – odpowiednia odległość to minimum 2 metry.
- Istnieje obowiązek zasłaniania twarzy – dotyczy on użytkowników przybywających do obiektu i opuszczających obiekt (w trakcie zajęć sportowych nie ma obowiązku zakrywania twarzy).
- Nie ma możliwości skorzystania z szatni i innych pomieszczeń sanitarnych (za wyjątkiem WC).
- Użytkownicy korzystają ze swojego sprzętu sportowego – po każdej wizycie grupy sportowej dojdzie do dezynfekcji używanych powierzchni (drzwi, klamki itp.).
- Przy wejściu do obiektu (na arenę sportową) będzie się znajdowało stanowisko do dezynfekcji – obowiązek dezynfekcji rąk dotyczy wchodzących i opuszczających obiekt.