24 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Naukowcy walczą z inwazyjną rośliną, żyjącą w dwóch olsztyńskich jeziorach

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

W Olsztynie trwają prace związane z usuwaniem moczarki delikatnej. Zadanie odbywa się przy okazji projektu realizowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Zdaniem naukowców moczarka jest inwazyjną rośliną, groźną również dla środowiska.

Jednym z celów projektu jest dostarczenie wiedzy na temat najbardziej efektywnych ekologicznie i ekonomicznie metod zwalczania inwazyjnych gatunków obcych w Polsce. Ich stosowanie ma przyczynić się do negatywnego wpływu tych gatunków na środowisko naturalne, gospodarkę, a nawet zdrowie człowieka.

Tym razem chodzi o moczarkę delikatną – roślinę wodną z Ameryki Północnej, która rozprzestrzeniła się również w Polsce, między innymi w Olsztynie. W Polsce odnaleziona została po raz pierwszy na początku lat 90. XX wieku w starorzeczu Biebrzy koło Goniądza. Cztery lata temu roślina trafiła na unijną czarną listę gatunków inwazyjnych. W Norwegii i Islandii zabroniony jest ponadto jej import i rozprzestrzenianie.

Prace związane z usuwaniem rośliny z olsztyńskich jezior Długiego i Kortowskiego będą polegały na ręcznej eliminacji roślin – metodą nurkową i poprzez koszenie oraz zastosowaniu barier bentosowych. Prace powinny zakończyć się do końca października.

Naukowcy: moczarka delikatna jest inwazyjną rośliną

– Opracowane metody zakładają dostosowanie ich w taki sposób, aby nie prowadziły do degradacji środowiska naturalnego, a właśnie poprawy jego stanu poprzez eliminację gatunków obcych inwazyjnych. Wszelkie działania wykonywane będą przez wykwalifikowany zespół ekspercki, mając na uwadze wysoką wartość środowiska naturalnego – czytamy w opisie projektu.

Moczarka delikatna Elodea nuttallii jest, jak mówią naukowcy, inwazyjną rośliną rośliną wodną. Należy do zanurzonych makrofitów posiadających duże zdolności adaptacyjne oraz regeneracyjne. Występuje w wodach słodkich, głównie jeziorach lub wolno płynących rzekach, gdzie może zdominować pozostałe rośliny wodne. Moczarka osiąga do jednego metra długości i zakorzenia się w dnie zbiornika wodnego

Projekt prowadzony jest na terenie całego kraju i zakłada opracowanie metod zwalczania trzech inwazyjnych gatunków roślin wodnych, dodatkowo: azolla drobna Azolla filiculoides i kabomba karolińska Cabomba caroliniana. Projekt jest dofinansowany z budżetu unijnego w kwocie 17 mln zł.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły