Drogowcy z GDDKiA podpisali umowy z wykonawcami dokumentacji projektowej północnej obwodnicy Olsztyna, a także obwodnicy Dywit i Pisza.
Dokumentacja północnej obwodnicy Olsztyna i Dywit o wartości nieco ponad 3 mln 750 tys. zł ma powstać w 30 miesięcy. – Zakres zamówienia obejmuje wykonanie studium korytarzowego oraz studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami do decyzji środowiskowej – przypomina Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Z kolei na wykonanie dokumentacji projektowej obwodnicy Pisza wykonawca ma 40 miesięcy od daty podpisania umowy. Koszt tego zadania wynosi około 2 mln 230 tys. zł. W tym przypadku zakres zamówienia obejmuje wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej, a także materiałów do decyzji środowiskowej.
Północna obwodnica Olsztyna: która trasa jest lepsza?
Budowę północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit zaplanowano w ciągu drogi krajowej nr 51. Obwodnica Pisza ma natomiast powstać w w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63.
Wykonawca dokumentacji projektowej północnej obwodnicy Olsztyna ma wytyczyć dwa korytarze: po wschodniej i zachodniej stronie miasta. Wybrany zostanie jeden, wewnątrz którego zostanie wskazany już konkretny wariant obwodnicy. Drogowcy z GDDKiA zaznaczają jednak, że na obecną chwilę żaden wariant nie jest wykluczony. I zapowiadają, że przy wyborze ostatecznej trasy wezmą pod uwagę głosy mieszkańców.
Znalezienie tej odpowiedniej może być jednak trudne. Droga może bowiem przebiegać w okolicach Lasu Miejskiego. Jeśli takie rozwiązanie zostałoby przyjęte, spotkałoby się to zapewne z protestami m.in. ekologów. Poza tym dziesięć lat temu przygotowania do budowy północnej obwodnicy Olsztyna również były zaawansowane. Nic wtedy z tego nie wyszło, bo skargi złożyli i mieszkańcy, i ówczesne władze gminy Dywity.
Północna obwodnica jest jednak strategiczną inwestycją dla Olsztyna. Dzięki niej odciążone zostaną drogi, zwiększy się przepustowość i poza miasto wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy. Nowa droga jest ważna również dla Dywit. Rozumieją to obecne władze podolsztyńskiej gminy, które w 2019 roku zaproponowały koalicję w tej sprawie z władzami miasta i GDDKiA.