9 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Zwykłe, niezwykłe przystanki na Warmii i Mazurach [ZDJĘCIA]

Musisz przeczytać

Krystyna Świdzińska
Krystyna Świdzińskahttps://ukiel.info
Z wykształcenia specjalistka od stosunków międzynarodowych, politolog, dziennikarz i nauczycielka Wosu. Doktor nauk społecznych. Autorka książek "22" i "12". W wolnych chwilach maluję obrazy, projektuję biżuterię i planuje kolejne podróże.

Podobno każda podróż zaczyna się już od momentu wyjścia z domu. Z przystanku wyruszamy w podróż: do pracy, do szkoły, na spotkanie, na wycieczkę. Tym samym podróż powinna kojarzyć się z czymś miłym, z przygodą. Dlaczego w takim razie pierwsze skojarzenie jakie mamy z przystankiem autobusowym nie jest takie miłe? Kojarzy się raczej z miejscem mało zadbanym, często zaśmieconym, gdzie możemy znaleźć niedopałki papierosów i puste butelki.

Zgodnie z definicją przystanek autobusowy jest miejscem, który służy do oczekiwania na wejście lub opuszczenia pokładu autobusu przez pasażerów. Przystanki mogą posiadać wiaty, które chronią pasażerów przed warunkami atmosferycznymi takimi jak opady deszczu, śniegu, czy promieniami słońca. Przystanki autobusowe są zazwyczaj oznakowane i posiadają informacje o rozkładzie jazdy autobusów. I to by było na tyle teorii, pora na praktykę.

Na szczęście zmienia się to i coraz częściej można znaleźć przystanki, które sprawiają, że można się w nim poczuć niemal jak w domu. Od razu rodzi się obawa czy możliwe jest, aby zadbany przystanek był w stanie przetrwać i nie będzie kusić nikogo, aby go zniszczyć. Odpowiedź brzmi tak.

Podróżując po Warmii i Mazurach znaleźć można wiele czystych, zadbanych przystanków. Niektóre z nich są prawdziwymi dziełami sztuki. I mało tego, oprócz ładnych, malowanych przystanków, na których rzeczywiście zatrzymują się autobusy, dziełami sztuki staja się przystanki w miejscowościach, w których niestety, ale brak jest środków komunikacji miejskiej. I tu pojawia się kolejny problem, dlaczego brakuje komunikacji i tym samym pozbawia się mieszkańców możliwości komunikacji z innymi miejscowościami.

Malowane przystanki są dowodem na to, że czasem wystarczy niewiele, aby osiągnąć tak wiele. Szkoda, że takich ładnych miejsc jest wciąż niezbyt dużo. Mało kto wie, że okrzyknięty przez Internet najładniejszy przystanek w Polsce znajduje się w położonej zaledwie 16 kilometrów od Olsztyna miejscowości Skajboty. Jej mieszkańcy pokazali, że w oczekiwaniu na autobus, można spędzić ten czas w niemal domowych warunkach. Ładnie pomalowane ściany, stolik z obrusem, na nim wazon z kwiatami, a na ścianach obrazki. Znalazł się nawet żyrandol.

W podobnym stylu zrobiony jest również przystanek w miejscowości Rudziska, który jest oddalony o 6 kilometrów od Biskupca. Na przystanku tym znajduje się stolik, wazony z kwiatami, a na ścianach mnóstwo obrazków i figurek. Dodatkowo na święta znaleźć tam można było również wiele elementów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia na przykład choinka, aniołki czy gwiazda betlejemska. Aż żal opuszczać to miejsce, tak wspaniale można tam spędzić czas, nie zawsze czekając jedynie na autobus. Można tam również zwyczajnie posiedzieć i porozmawiać z kimś, czy pograć na przykład w szachy bo i taka możliwość była na przystanku.

Z kolei 4 kilometry od Bartoszyc znajduje się miejscowość Wirwilty, gdzie również możemy spotkać przystanek w tym stylu i poczuć się niemal jak w domu. Przy stole nakrytym obrusem, możemy usiąść i poczytać jedną z wielu książek, które możemy znaleźć na półce znajdującej się na przystanku.

Każde z tych miejsc, świadczy o niezwykłej pomysłowości mieszkańców, jak również pokazuje, że może on stać się miejscem niezwykle oryginalnym, a nawet atrakcją turystyczną.

Nie zawsze trzeba na przystanku ustawiać meble, czasem wystarczy jedynie ładnie go pomalować. Na Warmii i Mazurach możemy spotkać mnóstwo takich przystanków. Widnieją na nich różne motywy od malowanych kwiatów, na przykład w Kabinach na jednym przystanku są to słoneczniki, a na drugim maki i chabry czy choćby miejscowość Łomy, gdzie możemy spotkać niemal całą malowaną łąkę kwiatów. Często tematem przewodnim są bohaterowie bajek na przykład w miejscowości Szylina Wielka jest to Reksio i Koziołek Matołek, a w Bartołtach Wielkich Pszczółka Maja. Na innych można znaleźć motywy zwierząt jak choćby wiewiórka czy ptaki w Jerutkach czy ryby w Ługwałdzie, spotkać można również odwołania do motywów historycznych takich jak Jurand ze Spychowa w Jerutach.

Miejmy nadzieję, że takich przystanków będzie można spotkać coraz więcej i będą one zachwycać mijających je ludzi.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły