7 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

W Olsztynie powstaje nowa poliklinika dla zwierząt. To kolejna inwestycja UWM

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt pomoże w leczeniu zwierząt gospodarskich, głównie koni i bydła. W środku znajdą się też m.in. laboratorium i pomieszczenia dla studentów olsztyńskiej weterynarii.

Nowa poliklinika powstaje w miejscu obecnego wybiegu dla zwierząt w Kortowie, w zakolu ul. Oczapowskiego. Obok znajduje się także siedziba Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM. Budynek będzie miał około 700 mkw., jego bryła będzie częściowo jednopiętrowa, a częściowo parterowa.

Działa już jedna poliklinika, teraz będzie kolejna…

Na pierwszy rzut oka obiekt przypomina stację pogotowia ratunkowego. Nie bez przyczyny. Znajdą się w nim bowiem cztery stanowiska dla busów, w pełni przystosowane do specyfiki pracy. Wszystkie samochody będą też ogrzewane i klimatyzowane – ze względu na przechowywane w nich leki.

Władze uczelni podkreślają, że dalszy rozwój olsztyńskiej weterynarii zależy m.in. od takich inwestycji, jak właśnie Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt. Warto w tym miejscu przypomnieć, że na wydziale działa już Poliklinika Weterynaryjna, która pracujące przez całą dobę 7 dni w tygodniu.

Lecznica ma trojakie zadanie: leczy zwierzęta, wprowadza studentów weterynarii w zawód i dostarcza danych do badań naukowych. Rocznie jest w niej od 14 do 16 tys. przypadków. Dotyczą jednak małych zwierząt, głównie psów i kotów.

W Olsztynie powstaje poliklinika dla zwierząt
A tak będzie wyglądała nowa poliklinika Fot. Archiwum Urban Architect
…i pomoże w leczeniu zwierząt gospodarskich

– Zapewne mniej osób wie, że leczymy również zwierzęta gospodarskie, do których nasi lekarze muszą jeździć. Nierzadko nawet po 100 km, o każdej porze dnia i nocy – mówi prof. Bogdan Lewczuk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM.

Takich wyjazdów jest z kolei kilkaset rocznie, co przekłada się na wykonanie procedur diagnostycznych, profilaktycznych i terapeutycznych u kilkunastu tysięcy sztuk bydła i około 500 koni. Lekarz weterynarii na wizytę w gospodarstwie zabiera sprzęt diagnostyczny, w tym przenośny aparat USG, narzędzia chirurgiczne i cały arsenał leków.

– To wszystko musi być odpowiednio zapakowane, aby nie straciło sterylności, a leki zbyt się nie ogrzały lub nie zmarzły – wyjaśnia dziekan. I dodaje, że obecnie poliklinika na potrzeby wyjazdów dysponuje pomieszczeniami adaptowanymi. Te jednak nie wystarczają już na obecne potrzeby i nie zapewniają odpowiednich warunków pracownikom.

Nowa poliklinika przełoży się także na badania naukowe

Nowa poliklinika wszystko zmieni. W budynku przewidziano pomieszczenia do przygotowania sprzętu, podręczne laboratorium, magazyny, pomieszczenia administracyjne i socjalne dla dyżurujących lekarzy. Znajdzie się także miejsce dla studentów, którzy w poliklinice będą odbywać staże.

Stacja zostanie wyposażona w dwa busy. Każdy z nich otrzyma przenośny aparat RTG. Znajdą się w nich również ultrasonograf z Dopplerem – do mierzenia przepływu krwi i analizator biochemiczny, który na miejscu zbada krew zwierząt. A to znacznie skróci czas diagnozowania i przyśpieszy leczenie. Trzeci pojazd będzie specjalistyczny – zapewni przewóz dużych zwierząt na zabiegi chirurgiczne do polikliniki.

Co również ważne, nowa wyjazdowa poliklinika znacznie zwiększy możliwości realizacji badań naukowych w obszarze nauk klinicznych. – Wyłącznie poprzez wizyty w gospodarstwach możliwe jest zbieranie danych na temat skuteczności nowych metod profilaktycznych, efektywności diagnostyki, przebiegu chorób i analizy efektywności procedur leczniczych – zaznacza prof. Lewczuk.

Koszt budowy polikliniki to 6 milionów złotych

Poliklinikę zaprojektowała firma Urban Architect z Olsztyna, której właścicielką jest Dorota Szymaniak-Urban, absolwentka UWM. Za budowę odpowiada z kolei Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane IPB.

Koszt inwestycji wynosi około 6 mln zł bez wyposażenia – jest to wkład własny UWM. Reszta środków pochodzi z projektu RPO Warmia Mazury na lata 2014-20.

Dziekan olsztyńskiej weterynarii ma nadzieję, że poliklinika wyjazdowa nie będzie jedynym nowym obiektem, który powstanie w Kortowie. W szufladzie ma już gotową koncepcję kliniki dla zwierząt towarzyszących, której budowa planowana jest obok powstającej właśnie lecznicy.

Projekt czeka na kosztorys. Obecnie największym problemem jest jego sfinansowanie. – Liczę na nową unijną perspektywę finansową lub wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mówi prof. Bogdan Lewczuk.


Zobacz również:

Ten obiekt ma być wizytówką UWM. Jarosław Gowin: Potrzebne są inwestycje w rozwój nauki

Szpital uniwersytecki zostanie rozbudowany. Powstanie nowoczesna klinika rehabilitacji neurologicznej

Szpital uniwersytecki zakupi innowacyjny sprzęt. To kolejny krok do stworzenia ośrodka radiochirurgii

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły