Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach stał się częścią Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Dzięki temu, jak mówią władze województwa, otwierają się nowe możliwości sięgania po środki unijne.
Na lotnisku w Szymanach otwarto niedawno dwa nowoczesne hangary, służące do postoju i obsługi małych i średnich samolotów. Teraz zapadła kolejna ważna decyzja. I to w Brukseli. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, decyzją Komisji Europejskiej, stał się częścią Transeuropejskiej Sieci Transportowej.
TEN-T koordynuje inwestycje infrastrukturalne w Europie. W jej skład wchodzą szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne. Stanowią one najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej.
Awans w hierarchii i prestiż
– Rozwój sieci TEN-T to przede wszystkim działania w kierunku spójności terytorialnej Unii Europejskiej i usprawnienie swobodnego przepływu osób oraz towarów. Ma powadzić do poprawy działania jednolitego rynku wewnętrznego w Europie, a my, jako władze regionalne, stymulujemy wzrost gospodarczy regionu, podnosimy konkurencyjność całej UE. Regionalny Port Lotniczy Olsztyn-Mazury dołącza do tego elitarnego grona, co oznacza awans w hierarchii i prestiż – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin.
I dodaje, że obecność na tej liście to efekt wieloletnich starań samorządu województwa we współpracy z interesariuszami sektora transportu na szczeblu krajowym i unijnym. Proces ten rozpoczął się w 2019 roku, kiedy to zarząd województwa oficjalnie wystąpił do ministra infrastruktury o włączenie portu w Szymanach do sieci TEN-T.
Solidne argumenty
Ministerstwo Infrastruktury dostrzegło potencjał lotniska, ale trzeba było przekonać jeszcze Komisję Europejską. Ta sztuka się udała i 14 grudnia nasz regionalny port lotniczy znalazł się na najnowszej liście strategicznych elementów infrastruktury transportowej Unii Europejskiej.
– Włączenie portu w Szymanach do tej sieci to sukces, który skutkować będzie wymiernymi korzyściami, do których należy m.in. szerszy dostęp do środków unijnych w latach 2021-2027 – zaznacza marszałek Brzezin. – Obecność w sieci TEN-T to krok milowy dla dalszego rozwoju naszego lotniska.
W procesie argumentacji samorząd wspierali m.in. Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Ministerstwo Obrony Narodowej i przewoźnicy lotniczy.
Jak podkreślają władze województwa, w najbliższych latach możemy spodziewać się dalszych działań rozwojowych portu. Lotnisko w Szymanach jest bowiem głównym elementem kreowanej przez samorząd województwa Strefy Rozwojowej RESA, która obejmuje np. przestrzeń dla przedsiębiorczości – tzw. „Integrator Mazurski”. Są też plany dotyczące m.in. funkcji cargo na lotnisku, zainicjowania biznesu wokół portu, a także usprawnień w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu lotniczego.
[…] Zobacz również: Unijna decyzja związana z lotniskiem w Szymanach. Urzędnicy mówią o “kamieniu milowym” […]