7 C
Olsztyn
niedziela, 19 maja, 2024

Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym – wyróżnienie jako Pomnik Historii dla Polski

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.

Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym zostało uznane przez prezydenta Andrzeja Dudę za Pomnik Historii. To szósty taki obiekt w województwie warmińsko-mazurskim, który został tak oznaczony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Sanktuarium składa się z kościoła pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, krużganków i klasztoru. Zostało ono docenione ze względu na swoją wartość historyczną, artystyczną i naukową, a także ze względu na walory krajobrazowe oraz architekturę barokową. W ostatnich latach było to także miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Historia Sanktuarium Matki Pokoju

Zespół sanktuarium powstał jako fundacja, dzięki staraniom biskupa warmińskiego Mikołaja Szyszkowskiego, w wyniku rozejmu polsko-szwedzkiego w czasie wojny trzydziestoletniej (XVII wiek). Od tamtej pory losy tego miejsca splatają się z historią Polski. W czasie zaborów klasztor przejął skarb państwa, a władze pruskie przekształciły go w szkołę elementarną, zamykając przy tym kościół. Wiele dzieł sztuki zostało zniszczonych lub zaginęło, a sam kościół niszczał. Dzięki staraniom władz diecezjalnych w 1840 roku władze pruskie przekazały kościół i klasztor diecezji warmińskiej, co pozwoliło na odnowienie życia religijnego i pielgrzymkowego.

W czasach PRL Sanktuarium Matki Pokoju było jednym z miejsc internowania Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Spędził on tu blisko rok w latach 1952-53. Obecnie można zwiedzać pomieszczenia, w których przebywał kardynał oraz przyklasztorny ogród, po którym spacerował.

Znaczenie Sanktuarium Matki Pokoju dla historii i kultury Polski

Kultem w Stoczku Klasztornym otaczany jest obraz Matki Bożej Królowej Pokoju, znany także jako Matka Boża Śnieżna. W 1983 roku Jan Paweł II ukoronował ten obraz, co wzmocniło jego popularność i znaczenie dla wiernych. W Sanktuarium Matki Pokoju odbywają się także różnego rodzaju koncerty, rekolekcje i inne wydarzenia religijne.

Zostało ono także oznaczone mianem Pomnika Historii ze względu na swoje znaczenie dla historii Polski, sztuki i kultury. Jest to ważne miejsce dla pielgrzymów i turystów, którzy mogą zwiedzić zarówno samą świątynię, jak i pozostałe budynki klasztorne oraz ogród. Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym jest więc ważnym miejscem dla historii i kultury Polski, a jego status Pomnika Historii potwierdza jego znaczenie dla naszej historii i kultury narodowej.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły