4 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Prezes NBP Adam Glapiński znalazł wyjaśnienie wysokiej inflacji

Musisz przeczytać

Prof. Glapiński uważa, że ceny w Polsce rosną głównie dlatego, że w Ukrainie trwa wojna. Nie zająknął się nawet, że inflacja była już bardzo wysoka przed rosyjską inwazją.

Wg danych GUS inflacja w marcu w Polsce wyniosła 11 proc., to oznacza, że ceny produktów w sklepach czy usług podrożały o 11 proc. w stosunku do marca ubiegłego roku. W XXI wieku tylko raz była wyższa – w lipcu 2000 roku, czyli ponad 20 lat temu!

Adam Glapiński uważa, że główną przyczyną wysokiej inflacji jest… wojna niedaleko naszych granic.

Główną przyczyną wzrostu cen jest wojna na terenie Ukrainy spowodowana agresją Rosji – wyjaśnił prezes NBP.

Przypomnijmy, że inflacja w lutym wynosiła 8,4 proc. Różnica jest faktycznie znacząca, jednak na początku roku ceny produktów i usług także biły rekordy, o czym prezes NBP nie wspomniał.

Glapiński dodał, że elementy szoku podażowego przyczyniły się bezpośrednio do nawet 60 proc. wartości obecnego poziomu inflacji. Szok podażowy to zmiany cen krajowych spowodowane przez inne czynniki, niż zmiana popytu krajowego, powodujące wahania koniunktury, czyli np. wzrost cen produktów czy surowców.

Ocenę taką uzasadnia rekordowy wzrost cen paliw do prywatnych środków transportu (28,1 proc. m/m w marcu br.) w ślad za dynamicznym wzrostem cen ropy naftowej na rynkach światowych i przejściowym osłabieniem złotego, wyraźny wzrost cen nośników energii (4,7 proc. m/m, w tym zwłaszcza gazu ciekłego i opału) wskutek dalszego wzrostu cen większości surowców energetycznych, nietypowo silny wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 2,2 proc. m/m) oraz wzrost cen wybranych towarów nieżywnościowych, których podaż na rynku światowym jest ograniczana przez zaburzenia w globalnych sieciach produkcyjnych i transporcie międzynarodowym – skomentował Adam Glapiński (PAP).

Prezes NBP dodał, że złoty się teraz umacnia, co jest dobre dla polskiej gospodarki, gdyż ma to ograniczyć inflację. 

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły