Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie zdobył grant w wysokości 2,5 miliona euro. Powstanie tzw. centrum doskonałości, w którym naukowcy zbadają wpływ diety na uwarunkowania genetyczne.
Mamy powody do dumy, ponieważ w Europie taki grant otrzymało w tym roku 20 ośrodków naukowych. W Polsce dwa, a jednym z nich jest Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.
Projekt potrwa sześć lat
Przyznany grant w wysokości 2,5 miliona euro pochodzi z programu ERA Chairs H2020. Jego celem jest wsparcie uniwersytetów i instytucji badawczych w pozyskaniu i utrzymaniu wysokiej jakości kadry naukowej. Zakłada też wdrożenie zmian, niezbędnych do osiągnięcia doskonałości naukowej.
Projekt olsztyńskich naukowców potrwa sześć lat. W Instytucie powstanie interdyscyplinarne centrum doskonałości w badaniach wykorzystujących narzędzia nutrigenomiki. Naukowcy zajmą się więc oceną wpływu odżywiania na genetyczne predyspozycje do tzw. chorób dietozależnych.
Podstawą projektu jest zatrudnienie światowej klasy naukowca i zarazem managera nauki, a także powołanie nowej grupy badawczej. Naukowcy z Olsztyna wezmą również udział w innowacyjnym kształceniu w interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Nauk Rolniczych. Szkołę prowadzi IRZiBŻ PAN wspólnie z Instytutem Agrofizyki PAN w Lublinie i Państwowym Instytutem Weterynaryjnym PBI w Puławach.
Grant zwiększy atrakcyjność Instytutu
– Projekt jest sposobem na wzmocnienie integracji badań prowadzonych w dwóch naszych oddziałach: Nauk o Żywności i Biologii Rozrodu – mówi prof. Mariusz Piskuła, dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk PAN w Olsztynie i koordynator projektu.
I dodaje: – Jest w pewnym zakresie kontynuacją projektu, jaki otrzymaliśmy z programu WELCOME Fundacji Nauki Polskiej, którego początkowo nieprzewidywanym efektem była taka integracja.
Grant zwiększy przede wszystkim rozpoznawalność i atrakcyjność olsztyńskiego Instytutu. I pozwoli rozwinąć istniejące już strategiczne partnerstwo z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie i stać się pożądanym członkiem międzynarodowych konsorcjów badawczych.
– Te procesy będą dodatkowo wspierane takimi działaniami jak szerokie udostępnianie wyników badań naukowych czy powołanie Rising Managers Academy, przygotowującej przyszłych liderów nauki – dodaje prof. Piskuła.
W historii programu ERA Chairs do Polski trafiło łącznie siedem projektów.
Zobacz również:
• W Olsztynie powstaje nowa poliklinika dla zwierząt
• Budowa nowej siedziby wydziałów Prawa i Administracji i Nauk Społecznych UWM wchodzi w drugi etap
• Szpital uniwersytecki zakupi innowacyjny sprzęt. Kolejny krok do stworzenia ośrodka radiochirurgii
• Szpital uniwersytecki zostanie rozbudowany. Powstanie nowoczesna klinika rehabilitacji neurologicznej