22 C
Olsztyn
poniedziałek, 23 września, 2024

Olsztyn. Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński wręczyli nagrody imienia Grażyny Langowskiej

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

W Olsztynie po raz pierwszy przyznano nagrodę imienia Grażyny Langowskiej dla nauczycieli, wychowawców i instytucji. Na ścianie w Urzędzie Wojewódzkim odsłonięto też tablicę, upamiętniającą wybitną pedagog i działaczkę “Solidarności”. W uroczystościach wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński.

O swojej mamie Grażynie Langowskiej, nauczycielce i działaczce podziemia antykomunistycznego, opowiedziała Helena Kramarska. – Mama nie bardzo lubiła być na świeczniku, ale ta inicjatywa jest dla mnie bardzo ważna i wzruszająca. Mama była skromna, ale miała mocno sprecyzowane poglądy. Potrafiła wpłynąć na swoich wychowanków przez to, jaką osobą była. Swoją postawą dawała im przykład – powiedziała pani Helena.

Premier i wicepremier w Olsztynie

Jarosław Kaczyński przypomniał z kolei część bogatego życiorysu Grażyny Langowskiej. – Była działaczką opozycji, działaczką Solidarności, więźniem politycznym, posłanką, działaczką Porozumienia Centrum, a przede wszystkim osobą o silnym charakterze – mówił prezes PiS i wicepremier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Grażyna Langowska pełniła służbę wychowawcy i nauczyciela w trudnych dla Polski czasach. – Uczyła języka polskiego i to właśnie w języku polskim były zakotwiczone nasze wartości i nasza wola trwania w czasach, które były dla nas bardzo trudne i których historia nam nie oszczędzała. Działała i żyła w trudnym okresie tworzenia się “Solidarności i później wolnej Polski – mówił premier.

Grażyna Langowska była jedną z najbardziej znanych działaczek “Solidarności” w województwie warmińsko-mazurskim. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, potem studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w olsztyńskich szkołach, współtworzyła “Solidarność” na Warmii i Mazurach, była również rzecznikiem prasowym związku. W stanie wojennym została aresztowana i skazana na półtora roku więzienia. Wyszła na wolność na mocy amnestii w lipcu 1983 roku.

Grażyna Langowska dwukrotnie zasiadała też w Sejmie. W 1989 roku uzyskała mandat w częściowo wolnych wyborach do Sejmu kontraktowego z list Komitetu Obywatelskiego Solidarność. Następnie przez 6 lat była wojewódzkim kuratorem oświaty. W latach 1997-2001 ponownie podobnie była posłanką, mandat zdobyła z listy Akcji Wyborczej Solidarność. W 2001 roku wycofała się z polityki. Zmarła w 2009 roku. Miała 63 lata. Jej imię nosi jedna z ulic w Olsztynie.

Nagroda ma być przyznawana co roku

Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego postanowiły ustanowić nagrodę im. Grażyny Langowskiej. Nagrody są skierowane do nauczycieli i wychowawców szkół, a także instytucji i środowisk edukacyjnych. Przyznawane mają być w trzech kategoriach: dla nauczycieli i wychowawców oraz instytucji, którzy działali w okresie Solidarności, dla nauczycieli i wychowawców oraz instytucji polonijnych oraz dla nauczycieli i wychowawców oraz instytucji w kraju wychowujących uczniów w duchu patriotycznym.

W poniedziałek nagrodą uhonorowano Adama Błaszkiewicza, nauczyciela i długoletniego dyrektora Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Działał m.in. w Kongresie Polaków na Litwie czy w Społecznym Komitecie Opieki nad Starą Rossą.

Nagrodzony został także Adam Lichota, nauczyciel historii i WOS-u w Zespole Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie. Podejmował wiele inicjatyw historycznych o zasięgu szkolnym i pozaszkolnym. W szkole, w której pracuje, stworzył escape room, którego postacią przewodnią była Irena Sendlerowa.

Nagrodę otrzymali też Cecylia i Ireneusz Gugulscy, nauczyciele języka polskiego z Warszawy. Pani Cecylia współorganizowała w latach 80. rekolekcje dla nauczycieli. Jej zmarły mąż został internowany w chwili wprowadzenia stanu wojennego i przebywał w ośrodkach do lipca 1982 roku. Toczyło się wobec niego postępowanie dyscyplinarne za przemycenie z ośrodka internowania listu do swoich maturzystów.

Nagroda im. Grażyny Langowskiej ma być przyznawana co roku.

Więcej artykułów

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Będzie obniżka cen paliw. Premier przedstawił szczegóły
2 lat temu

[…] Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja przyszłego roku paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. – Te wszystkie działania doprowadzą do obniżki cen paliw, która powinna wynieść około 20 groszy, a może nawet 30 groszy – powiedział w czwartek Mateusz Morawiecki. […]

W Olsztynie odsłonięto tablicę pamięci Henryka Panasa
2 lat temu

[…] upamiętnienia Henryka Panasa specjalną tablicą był Olsztyński Oddział Związku Literatów Polskich i […]

Ostatnie artykuły