Tegoroczna kolęda będzie inna niż poprzednie. W specjalnym komunikacie Archidiecezja Warmińska wydała zalecenia. Wcześniej decyzję w tej sprawie podjął biskup elbląski.
Wiadomo, że w tym roku – z powodu pandemii koronawirusa – wizyta duszpasterska w archidiecezji warmińskiej nie jest możliwa w tradycyjnej formie. Podjęcie decyzji, w jaki sposób ma przebiegać kolęda, pozostaje w gestii księży proboszczów.
Kolęda – w jaki sposób się odbędzie?
– Z naszej strony, zgodnie z przyjętą praktyką w większości diecezji w Polsce, proponujemy zaprosić mieszkańców parafii do kościoła w mniejszych grupach, na przykład wioskami lub ulicami, na wieczorną mszę świętą – zachęca ks. Maciej Sawicki, rzecznik Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.
Ks. Sawicki dodaje, że szczególną intencją takiego nabożeństwa powinna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian.
– Podczas mszy świętych zachęcamy kapłanów do wygłoszenia okolicznościowej homilii oraz odmówienia modlitwy błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcenia wody, którą wierni zabiorą do domów – tłumaczy rzecznik olsztyńskiej kurii.
Kolęda może być w domu?
Wśród zaleceń jest ponadto m.in. wspólne kolędowanie po mszy świętej i omówienie bieżących kwestii parafialnych.
– Na zakończenie należy rozdać modlitwę błogosławieństwa do odmówienia w domach wraz z przesłaniem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego, i poprosić, by to przesłanie obecni przekazali także swoim sąsiadom. Należy zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odmówili modlitwę błogosławieństwa oraz pokropili mieszkanie wodą święconą – mówi ks. Maciej Sawicki.
Zaznacza przy tym, że nie wyklucza się wizyty duszpasterskiej w domu. Może się to jednak odbyć po jej uzgodnieniu i akceptacji ze strony wiernych, a także przy ścisłym zachowaniu wymogów sanitarnych.
Zalecenia w diecezji elbląskiej
Pod koniec listopada biskup Jacek Jezierski poinformował, że w diecezji elbląskiej nie odbędzie się kolęda. “W związku z powyższym serdecznie proszę, o ile jest to możliwe, o złożenie np. w którąś z niedziel na tacę w kopercie (z napisem “kolęda”) rocznej ofiary, dotychczas przekazywanej przy tej okazji. Naturalnie można to uczynić także drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto parafii” – napisał biskup Jezierski.
I dodał, że każda osoba świecka może pobłogosławić mieszkanie lub warsztat pracy i pokropić pomieszczenia wodą święconą. W gospodarstwie rolnym można również pobłogosławić zwierzęta.
PRZECZYTAJ TAKŻE: