19 C
Olsztyn
czwartek, 16 maja, 2024

Hala Urania w Olsztynie: zaawansowanie prac i plany na przyszłość [GALERIA ZDJĘĆ]

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.

Hala Widowiskowo-Sportowa Urania w Olsztynie jest obiektem, który od lat jest areną zmagań sportowych, miejscem koncertów i targów. Od dwudziestu miesięcy jest jednak placem budowy. Obiekt jest rozbudowywany, unowocześniany i wyposażany w podziemny parking, aby po modernizacji ponownie przyciągać najlepszych sportowców i gwiazdy estrady.

Hala Urania została wybudowana w 1978 roku i do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście. Dzięki ogólnopolskiemu konkursowi architektonicznemu hala zachowa swoje charakterystyczne elementy i zostanie wyposażona w nowoczesne technologiczne rozwiązania, dzięki czemu będzie obiektem ekologicznym i energooszczędnym. Po rozbudowie pojemność hali prawie się podwoi – w głównej bryle będzie ponad 4 000 miejsc siedzących.

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, wyjaśnił, że zmiany zostały wprowadzone, aby hala była jeszcze bardziej funkcjonalna i lepiej dostosowana do potrzeb jednego z największych klubów siatkarskich, Indykpolu AZS, który będzie na co dzień korzystać z tego obiektu. Te dodatkowe modyfikacje spowodują jednak opóźnienie w terminie zakończenia modernizacji hali.

W chwili obecnej przy budowie hali pracuje około 320 osób, a zaawansowanie wynosi około 60% wszystkich zaplanowanych robót. Największym wyzwaniem dla wykonawcy jest obecnie montaż paneli na kopule dachu w hali głównej. Kierownik kontraktu modernizacji Hali Urania, Andrzej Rosocha, wyjaśnił, że montaż paneli jest trudny, ponieważ są one bardzo cienkie i skręcają się pod wpływem wiatru.

Równolegle z montażem paneli trwają także prace wykończeniowe w bryle B. Wykonawca stawia ścianki działowe, montuje wentylację, wykonuje roboty elektryczne i wewnętrzne instalacje sanitarne i ciepłownicze. Na obu bryłach trwają także prace przy odwodnieniach dachów, zewnętrznych instalacjach elektrycznych oraz montażu szklanych fasad. W części ekip pracujących na terenie hali trwają także prace związane z makroniwelacją terenu, podbudową nawierzchni drogowych, układaniem kostki i montażem krawężników.

Rosocha zauważył, że nie ma większych problemów z dostępnością materiałów, ale część bardzo specjalistycznego wyposażenia jest trudna do pozyskania, a dostawcy nie chcą gwarantować terminów dostaw.

Koszt modernizacji Hali Urania to około 200 mln zł, z czego ponad 130 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej i budżetu państwa. Po zakończeniu modernizacji hala będzie jeszcze bardziej nowoczesna i funkcjonalna, a także będzie spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ekologii. Olsztyn zyska w ten sposób kolejny nowoczesny obiekt, który będzie przyciągać najlepszych sportowców i gwiazdy estrady.

/UM Olsztyn
/UM Olsztyn
/UM Olsztyn
/UM Olsztyn
/UM Olsztyn
/UM Olsztyn
/UM Olsztyn
/UM Olsztyn

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły