Przedstawicielki Olsztyńskiego Marszu Równości proponują, by olsztyńskie tramwaje miały swoje patronki. Do władz miasta wpłynęły już pierwsze propozycje nazw.
Grupa Olsztyńskiego Marszu Równości uważa, że w Olsztynie mało jest ulic mających swoje patronki. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ – co wynika z wyliczeń OMR – jedynie 20 z 579 wszystkich ulic w mieście upamiętnia kobiety z Warmii i Mazur.
Olsztyńskie tramwaje będą miały swoje patronki?
W celu poprawienia statystyk, przedstawicielki OMR proponują, aby olsztyńskie tramwaje otrzymały swoje patronki. Podobnie jest zresztą w innych miastach Polski. W Gdańsku na przykład swoich patronów ma kilkadziesiąt tramwajów. W pojazdach są też tabliczki z krótkimi informacjami o historii tych osób.
Swoich patronów mają też tramwaje w Bydgoszczy czy Elblągu. Teraz czas na Olsztyn?
– Złożyliśmy na ręce pana prezydenta apel, aby wprowadzić w Olsztynie tradycję nadawania tramwajom patronek i patronów i w ten sposób upamiętniać wybitne osoby związane z regionem i jego historią – mówi Emilia Bartkowska-Młynek z Olsztyńskiego Marszu Równości.
OMR proponuje, by z okazji Dnia Kobiet tę tradycję rozpocząć od nadania olsztyńskim tramwajom imion zasłużonych dla regionu kobiet.
Olsztyńskie tramwaje z patronkami? Są propozycje
– Na stronie MPK Olsztyn jest informacja o 15 tramwajach – mówi Magdalena Zuba-Bobrowicz z OMR. – W apelu proponujemy 11 patronek, zasłużonych dla historii miasta kobiet związanych z Warmią i Mazurami, które można upamiętnić poprzez nazwanie tramwajów ich imieniem.
Propozycje patronek Olsztyńskiego Marszu Równości:
1. Maria Zientara-Malewska (1894-1984) – poetka, działaczka Towarzystwa Kobiet Polskich na Warmii, zbieraczka folkloru warmińskiego.
2. Balbina Świtycz-Widacka (1901-1972) – rzeźbiarka, współzałożycielka Towarzystwa Miłośników Olsztyna.
3. Maryna Okęcka-Bromkowa (1922-2003) – dziennikarka, badaczka folkloru Warmii i Mazur, członkini Związku Literatów Polskich (pełniła funkcję wiceprezesa olsztyńskiego Oddziału).
4. Emilia Sukertowa-Biedrawina (1887-1970) – działaczka społeczno-oświatowa, honorowa prezeska Olsztyńskiego Oddziału Towarzystwa Historycznego.
5. Joanna Pieniężna (1867-1929) – właścicielka “Gazety Olsztyńskiej”, współzałożycielka Towarzystwa Kobiet Polskich w Olsztynie.
6. Wanda Pieniężna (1897-1987) – posłanka na Sejm w latach 1957-1961, współredaktorka “Gazety Olsztyńskiej”.
7. Anna Szyfer (1931-2018) – etnografka Warmii i Mazur, kierowniczka Pracowni Badań nad Współczesnością Warmii i Mazur w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, autorka publikacji związanych z tradycjami warmińsko-mazurskimi.
8. Barbara Hulanicka (1924-2012) – autorka tkanin artystycznych, prezeska oddziału olsztyńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, zapoczątkowała Galerię Sztuki Współczesnej Warmii i Mazur.
9. Anastazja Makarowska (1897-1981) – tkaczka ludowa, prowadziła kursy rzemieślnicze dla dziewcząt w olsztyńskim Zakładzie Doskonalenia Rzemiosła.
10. Otylia Teszner-Grothowa (1909-1990) – autorka wspomnień i baśni warmińskich, organizowała polskie szkolnictwo na Warmii i Mazurach.
11. Władysława Knosała (1908-1997) – działaczka społeczno-oświatowa w Olsztynie, działała aktywnie w Lidze Kobiet, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Wojewódzkiej Radzie Narodowej, Towarzystwie Rozwoju Ziem Zachodnich oraz Towarzystwie Miłośników Olsztyna, Współredagowała “Słowo na Warmii i Mazurach”.