Mówią, że żaden kandydat w ostatnich wyborach prezydenckich nie zaproponował nic dla młodego człowieka. Dlatego sami wzięli się do pracy i przygotowują najlepszy plan dla młodych. Postulaty mają już gotowe.
„Najlepszy plan dla młodych” – tak nazywa się ogólnopolska akcja, której inicjatorami są przedstawiciele Młodej Prawicy. Zaznaczają jednak, że jest to sprawa ponad podziałami. I zachęcają do współpracy młodzieżówki partyjne, stowarzyszenia działające na rzecz młodych czy organizacje pozarządowe. W stolicy Warmii i Mazur w akcję włączył się Klub Świętego Jakuba.
Młodzi są przykładem dla polityków
– Jestem wdzięczny, że możemy dołożyć swoją cegiełkę do ogólnopolskiej inicjatywy Najlepszego Planu Dla Młodych. Mam nadzieję, że wychodząc naprzeciw wszystkim opcjom politycznym, uda nam się wypracować spójny i powszechny plan, który znajdzie swoją realizację w rozwiązaniach rządowych – mówi Kacper Szeluga z Klubu Świętego Jakuba.
I dodaje: – Dodatkowo cieszę się, że my, młodzi ludzie, możemy być przykładem dla całej klasy politycznej, że w kwestiach najważniejszych jesteśmy w stanie dojść do porozumienia ponad podziałami.
Do tej pory odbyło się już kilkanaście spotkań w całym kraju. W czwartek zorganizowano je również w parku Centralnym w Olsztynie. Oprócz członków Klubu Świętego Jakuba wziął w nim udział Jan Strzeżek, warszawski radny z dzielnicy Bielany.
– Plan stworzymy do połowy września, a później przekażemy go politykom wszystkich opcji – zapowiada Strzeżek. – Wyszliśmy z założenia, że najlepszym będzie ten, który napiszemy wspólnie. Na takich spotkaniach, jak to w Olsztynie, chcemy zebrać najlepsze pomysły, spisać najczęściej pojawiające się postulaty i wypracować wspólny plan.
Edukacja, praca, klimat, dialog
– Najlepszy Plan dla Młodych to inicjatywa, która dąży do wypracowania programu opartego na czterech filarach: edukacja, praca, klimat i dialog – tłumaczy Jakub Lewandowski, ogólnopolski koordynator akcji. – Nasza inicjatywa jest otwarta dla każdego, jest ponadpoglądowa i może w niej wziąć udział każdy – dodaje.
Filary Najlepszego Planu Dla Młodych:
Edukacja:
* problem samorządów uczniowskich – umocowanie prawne, ocena działalności i plany rozwoju,
* rzecznik praw ucznia w szkole – jak działa, jak poprawić ewentualnie jego działalność i czy warto poszerzyć jego kompetencje?
* psycholodzy w szkołach – ich faktyczna działalność i wsparcie młodych ludzi na płaszczyźnie psychicznej,
* program nauczania – jego adekwatność do realiów XXI wieku, co zmienić – dodać, usunąć przedmioty, jak poprawić plan?
* wizja współczesnej szkoły.
Praca:
* charakterystyka rynku pracy,
* dostosowanie edukacji do potrzeb rynku pracy,
* rozmowa o warunkach zatrudnienia młodzieży,
* rozwiązania rządowe – mały PIT itp.
Klimat:
* problem zmieniającego się klimatu w Polsce,
* ekologia – jak pomóc planecie?
* odnawialne źródła energii – szansa czy utopia?
Dialog:
* działalność młodzieżowych rad – poszerzenie Ustawy o samorządzie gminnym – jakie artykuły, jakie umocowania prawne powinny się tam znaleźć?
* partycypacja młodych ludzi w życiu lokalnym – możliwości,
* NGOsy – możliwości i sposoby poprawy ich działalności.
Zobacz również:
Uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół. Ministerstwo przygotowało kilka wariantów na wypadek zakażenia