Szykują się nowe zasady na polskich drogach. Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dokument opracowały Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Co zakładają nowe przepisy i kiedy wejdą w życie?
Nowelizacja ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Chodzi o ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia czy zwiększenie ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. W projekcie jest również mowa o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego i bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.
Nowe zasady na drogach. Co się zmieni?
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury:
– Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – jest to priorytet polskiego rządu.
Zwiększenie ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych jest planowane poprzez nałożenie na kierowców dodatkowych obowiązków. Będą oni zobowiązani do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy, a także do stworzenia bezpiecznego przejścia. Chodzi nie tylko o pieszych znajdujących się już na przejściu, ale także o tych, którzy na nie wchodzą.
Obecnie ustawa Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje kierowców zbliżających się do przejścia dla pieszych do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który się na nim znajduje. Obowiązek zmniejszenia prędkości wynika natomiast z przepisów rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
Nowe rozwiązanie będzie zobowiązywać kierujących do zmniejszenia tej prędkości. Obowiązkiem kierowcy będzie także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Rozszerzenie udzielenia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście nie dotyczy tramwajów.
Dotychczasowy obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko zostanie rozszerzony również na pieszego, który na nie wchodzi. To na pieszym będzie spoczywał obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze.
Koniec telefonów komórkowych i jazdy na zderzaku
W projekcie ustawy zakazuje się także pieszemu korzystania z telefonów komórkowych w trakcie wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię czy torowisko. Warto przy tym zauważyć, że nie chodzi jedynie o smartfony, ale też inne urządzenia “upośledzające prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową”.
Niezachowanie odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach, jak wynika z policyjnych statystyk, jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Zachowanie zbyt małego odstępu bywa też przyczyną niebezpiecznych zdarzeń. Nagminną na polskich drogach jest tzw. jazda na zderzaku, czyli w niewielkiej odległości za poprzedzającym pojazdem.
To niezwykle ryzykowana praktyka zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu. W sytuacji awaryjnej, która wymaga natychmiastowego działania, kierowca nie ma żadnych szans na szybką reakcję. W przypadku niezachowania odpowiedniej odległości ograniczone jest również pole widzenia, uniemożliwiające zidentyfikowanie przeszkody znajdującej się przed poprzedzającym pojazdem. Nagłe wyhamowanie pojazdu jadącego z przodu zmusza jadących z tyłu do gwałtownego hamowania, przez co często dochodzi do karambolu.
W projekcie nowelizacji zaproponowano więc, aby na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości. Oznacza to na przykład, że kierowca jadący 100 km/h, musi jechać 50 m za poprzedzającym go samochodem, 120 km/h – 60 m, a 140 km/h – 70 m.
Ministerstwo Infrastruktury przypomina przy okazji, że podobne rozwiązania zastosowano w innych europejskich państwach, m.in. w Niemczech. Odstępstwo od obowiązku zachowywania bezpiecznej odległości ma dotyczyć jedynie tych przypadków, w których kierowca wykonuje manewr wyprzedzania.
W terenie zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy
Zmiany dotyczą też obszarów zabudowanych. Obecnie Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który dopuszcza w nich jazdę z prędkością 60 km/h. Teraz to się zmieni.
“Obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym w godzinach nocnych do 50 km/h ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego” – czytamy na stronie ministerstwa.
Z analiz badawczych wynika, że różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie dla długości drogi hamowania pojazdu i potencjalnych skutków zdarzeń drogowych. Ponad 95% pieszych ma szanse przeżyć wypadek przy prędkości uderzenia przez pojazd mniejszej niż 30 km/h. Natomiast szanse te znacznie spadają, gdy prędkość pojazdu uderzającego w pieszego wynosi ponad 50 km/h.
Nowe zasady na polskich drogach wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
PRZECZYTAJ TAKŻE: