14 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Olsztyn i trzy powiaty z Warmii i Mazur w czerwonej strefie zagrożenia koronawirusem. To musisz wiedzieć

Musisz przeczytać

Od soboty 17 października w czerwonej strefie zagrożenia koronawirusem znajdą się 152 powiaty, w tym trzy z Warmii i Mazur oraz Olsztyn. Co to oznacza dla mieszkańców? Co można, a co jest zabronione?

Połowa naszego kraju “zaświeci się” w sobotę na czerwono. Na zaktualizowanej liście Ministerstwa Zdrowia znalazły się 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. W czerwonej strefie zagrożenia koronawirusem znalazł się również Olsztyn oraz trzy powiaty z Warmii i Mazur: działdowski, iławski i nowomiejski. W reszcie kraju wciąż obowiązuje strefa żółta.

Jakie obostrzenia w czerwonej strefie?

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków m.in. o pozostanie w domach, opiekę nad osobami starszymi i pracę zdalną w miarę możliwości. Wraz z nową listą czerwonej strefy rząd zapowiedział dodatkowe restrykcje.

Dotyczą one m.in. gastronomii, kultury i rekreacji:

– ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na kasę,

– działalność gastronomii w godzinach 6-21, potem tylko na wynos, co drugi zajęty stolik,

– zakaz organizacji imprez okolicznościowych, np. wesel, styp (od 19 października),

– maksymalnie 1 osoba na 7 mkw. podczas uroczystości religijnych,

– ograniczenie liczby pasażerów w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc,

– zgromadzenia publiczne do 10 osób,

– szkoły wyższe i ponadpodstawowe – nauczanie zdalne (z wyłączeniem zajęć praktycznych),

– wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,

– wydarzenia kulturalne – do 25 proc. udziału publiczności,

– zawieszenie działalności basenów, aquaparków i siłowni.

Obostrzenia w strefie czerwonej:

Obostrzenia w strefie żółtej:

Wprowadzone obostrzenia oznaczają, że w Olsztynie nieczynne będą od soboty aquasfera i pływalnia przy ul. Mariańskiej. Zmianie ulegną też godziny funkcjonowania filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Od 19 października placówki będą czynne: od poniedziałku do piątku w godz. 12-18, z przerwą techniczną na dezynfekcję w godz. 14:40-15, natomiast w soboty od 10 do 14. Działalność kulturalna i edukacyjna Multicentrum pozostaje wstrzymana do odwołania.

Zmiany obejmują też olsztyńską komunikację publiczną. – Dostępnych będzie 30 proc. wszystkich miejsc w autobusach i tramwajach – mówi Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.

Dodatkowo połowa miejsc siedzących w każdym pojeździe musi pozostać wolna. ZDZiT zwiększy także częstotliwość kursowania tramwaju linii nr 2 w najbardziej obłożonych godzinach szczytów komunikacyjnych – porannym i popołudniowym. Rozkład jazdy, obowiązujący od 17 października, pojawi się na stronie ZDZiT, będzie też wyświetlany na elektronicznych tablicach informacji pasażerskiej.

Arcybiskup udzielił dyspensy

Nadal obowiązuje też konieczność zasłaniania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach czy w komunikacji publicznej, ale także na wolnym powietrzu. Obowiązkowe jest również utrzymanie co najmniej 1,5-metrowego dystansu.

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński udzielił wiernym z czerwonej strefy dyspensy od udziału w mszach świętych. Wydany przez duchownego dekret dotyczy osób starszych, chorych i tych, którzy obawiają się zakażenia.

“Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy świętej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Zachęcam również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie i łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” – napisał arcybiskup.

Olsztyńskie szpitale przyjmą zakażonych pacjentów

Wszystkich łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem jest na Warmii i Mazurach ponad 500. Pacjentów z Covid-19 przyjmą także olsztyńskie szpitale. Tak zadecydował wojewoda Artur Chojecki.

W szpitalu miejskim został utworzony oddział internistyczny z 26 łóżkami. Dodatkowych 20 łóżek jest w szpitalu pulmonologicznym i 24 w szpitalu dziecięcym. Pojedyncze łóżka są też w poliklinice i szpitalu uniwersyteckim. Szpitale w regionie dysponują 22 respiratorami.

Póki co czynne są także olsztyńskie placówki dla seniorów, a nad domami pomocy społecznej wprowadzony będzie specjalny nadzór. Ponadto, jak informuje Radio Olsztyn, w tym roku Urząd Miasta w Olsztynie nie będzie współorganizował kwesty na cmentarzach, która co roku odbywa się 1 listopada.

Brakuje lekarzy

Sytuacja w naszych szpitalach jest trudna. W niektórych placówkach, np. w Ostródzie, brakuje lekarzy. Kilka dni temu epidemiolodzy potwierdzili też koronawirusa u kilku lekarzy szpitala wojewódzkiego w Olsztynie.

– Sytuacja naprawdę jest zła. Bierzemy pod uwagę blokowanie oddziałów, ponieważ obawiamy się, czy podołamy opiekować się pacjentami – powiedział dziennikarzom portalu Olsztyn.com.pl Jerzy Górny, wicedyrektor szpitala wojewódzkiego ds. medycznych.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły