9 C
Olsztyn
piątek, 4 października, 2024

Rowerowa Stolica Polski. O tytuł i nagrody walczą trzy miasta z Warmii i Mazur

Musisz przeczytać

Rowerowa Stolica Polski to ogólnopolska akcja, która promuje zdrowy styl życia poprzez jazdę na rowerze. W tym roku udział w zabawie biorą 44 miasta, w tym trzy z naszego regionu. Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Ogólnopolska akcja Rowerowa Stolica Polski po raz pierwszy odbyła się w 2019 roku. Jej organizatorem jest Bydgoszcz. Zabawa zyskuje na popularności, bo w tym roku uczestników jest dwa razy więcej. Przez cały wrzesień 44 polskie miasta zdobywają punkty za przejechane kilometry. Trzy najlepsze otrzymają w nagrodę samoobsługowe stacje naprawy rowerów.

Wystarczy rower i aplikacja

– Ideą jest zachęcanie Polaków do wybierania roweru zamiast samochodu – tłumaczą organizatorzy akcji. – Rower to idealna alternatywa w miejskiej, często zakorkowanej codzienności. Pedałując, nie zatruwamy powietrza, jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi. Z roku na rok to coraz modniejszy i częściej wybierany środek transportu – dodają.

W jaki sposób zostaną wyłonione najbardziej rowerowe miasta w kraju? Liczba przejechanych na rowerze kilometrów na rzecz danego miasta zostanie podzielona przez liczbę mieszkańców. Do zabawy może przyłączyć się każdy, kto jeździ rowerem i ma telefon komórkowy.

Wystarczy zainstalować darmową aplikację i wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny.

Trzy miasta z Warmii i Mazur

Ranking można śledzić na stronie organizatorów. Wśród miast, które walczą o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, trzy są z Warmii i Mazur: Olsztyn, Elbląg i Ełk. Póki co najlepiej wypada Elbląg (17. miejsce, stan na 7 września godz. 19:50), Ełk plasuje się na 38. miejscu. Przedostatnie miejsce zajmuje w tej chwili Olsztyn.

W pierwszej trójce są Nowa Sól, Gniezno i Gorzów Wielkopolski. Wszystko może się jednak zmienić, bo akcja potrwa do końca września.

Miasto, które wygra rywalizację, otrzyma też przechodni puchar z tytułem “Rowerowa Stolica Polski”. Każde miasto ma szansę wygrać, ponieważ suma kilometrów dzielona na liczbę mieszkańców sprawia, że nagroda trafi do najaktywniejszego, a nie największego miasta.


Zobacz również:

Łynostrada: dobra inicjatywa, ale wciąż jest sporo do zrobienia

Warmińska Łynostrada otwarta. Wiemy, dokąd prowadzi nowa trasa [ZDJĘCIA]

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły