14 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Obowiązki przedsiębiorcy na koniec roku, na co musisz się przygotować?

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

Prowadzenie firmy to nie tylko przyjemność, wiąże się to również z obowiązkami, które każdy przedsiębiorca musi konsekwentnie wypełniać. Jeżeli zastanawiasz się, jakie obowiązki czekają przedsiębiorców przed zakończeniem roku, jesteś w dobrym miejscu. Koniec roku to dla właścicieli firm okres, w którym pracy przybywa najwięcej ze względu na sporą ilość formalności, które wymagają załatwienia w okresie między starym a nowym rokiem kalendarzowym. Nie wszystkich przedsiębiorców jednak dotyczą wszystkie formalności, warto więc najpierw dowiedzieć się, jakie obowiązki dotyczą konkretnych form opodatkowania i konkretnych form działalności gospodarczych.

Obowiązki przedsiębiorcy wobec Urzędu Skarbowego.

Końcówka roku to również czas, który wiąże się ze złożeniem rocznego zeznania podatkowego, czyli PIT-u. Co więcej, przedsiębiorcy rozliczający się według księgi przychodów i rozchodów, muszą rozliczyć się z dochodów lub straty z tytułu prowadzonej działalności. Ważne jest również to, że data złożenia zeznania nie musi pokrywać się z datą zapłaty podatku.

Jeśli jednak przedsiębiorca zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, powinien dodatkowo złożyć do urzędu skarbowego deklaracje roczne PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11 oraz informację IFT-1R. Podczas składania deklaracji PIT-11 należy również pamiętać, że w wersji papierowej powinien on zostać dostarczony do Urzędu Skarbowego maksymalnie do końca stycznia, jeśli jest to jednak wersja elektroniczna, to czas wydłuża się aż do lutego.

Deklaracja IFT-2R.

IFT-2R jest to informacja o wysokości dochodów, jakie podatnicy uzyskują z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, których siedziba lub zarząd nie znajduje się na terenie Polski. Oznacza to, że jeżeli właściciel firmy w trakcie roku podatkowego nabywali określony rodzaj usług niematerialnych od przedsiębiorców zagranicznych, ma on dodatkowy obowiązek sporządzenia i złożenia rocznego zeznania IFT-2R.

Obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS.

Przedsiębiorcy, którzy opodatkowani są ryczałtem, przez cały rok opłacają składki zdrowotne ZUS zależne od uzyskanego przychodu, po zakończeniu roku konieczne jest wykonanie rocznego rozliczenia odnośnie owej składki. 

Dodatkowo niektórzy płatnicy ubezpieczenia wypadkowego w ZUS mają obowiązek wypełnić i przesłać informację ZUS IWA, formularz ten należy zgłosić gdy:

  • przez wszystkie miesiące w poprzednim roku opłacane były składki na ubezpieczenie wypadkowe za co najmniej jedną osobę i co najmniej jeden dzień w styczniu tego roku,
  • w poprzednim roku zgłaszane było do ubezpieczenia wypadkowego średnio co najmniej 10 osób w miesiącu, w tym przedsiębiorca,
  • 31 grudnia poprzedniego roku przedsiębiorca był wpisany do rejestru REGON.

Ważną informacją jest również to, że ZUS IWA nie obowiązuje przedsiębiorcy, jeżeli był chociaż jeden miesiąc poprzedniego roku, w którym żadna osoba, za którą opłacone były składki, nie podlegała temu ubezpieczeniu. 

Zamknięcie ksiąg przychodów i rozchodów na koniec roku.

Pod koniec roku, obowiązkiem właścicieli firm, których formą działalności jest jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka jawna, spółka cywilna, spółka partnerska,osób cywilnych rozliczających się w skali podatkowej PIT lub według 19% podatku liniowego, a uzyskujących do 2 mln euro przychodów netto z tytułu sprzedaży towarów, produktów oraz transakcji finansowych, których firmy prowadzą KPiR, jest spisanie remanentu końcoworocznego, czyli tak zwanego spisu z natury, na podstawie którego zamykana jest księga przychodów i rozchodów. Co należy więc umieścić w spisie z natury? 

Przygotowując remanent, należy wpisać do księgi spis z natury towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków oraz odpadków. W remanencie uwzględniamy więc te towary, które zostały zakupione w ciągu roku podatkowego, ale nie zostały sprzedane do końca roku, tj. do 31 grudnia według cen ich zakupu. W spisie przedsiębiorca powinien również umieścić towary znajdujące się w jego posiadaniu oraz towary obce znajdujące się w zakładzie przedsiębiorcy, tutaj jednak wystarczy tylko ich ilość, nie należy ich wyceniać. Warto również wspomnieć, że w spisie nie uwzględnia się towarów wpisanych wcześniej do kolumny Pozostałe wydatki oraz środków trwałych i wyposażenia w postaci na przykład sprzętu komputerowego czy firmowego samochodu. 

Po wykonaniu tak zwanego spisu z natury, księgę przychodów i rozchodów należy zamknąć, polega to na podsumowaniu zapisu księgi, uwzględniając przy tym początkowy i końcowy remanent z danego roku, dopiero na tej podstawie wylicza się dochód, który przenoszony jest do zeznania rocznego. Ważną informacją jest również to, że podsumowanie powinno być osobną stroną księgi podatkowej.

Niezawodną księgowość online, która zadba o bezpieczne zamkniecie roku rachunkowego znajdziesz: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online

Zamknięcie ksiąg rachunkowych na koniec roku

W przypadku, gdy przedsiębiorcę obowiązuje tak zwana pełna księgowość, czyli prowadzenie ksiąg rachunkowych, ma on obowiązek ów księgę ostatecznie zamknąć przed upływem roku podatkowego, w ustawie natomiast mowa jest również o wstępnym zamknięciu ksiąg rachunkowych. Co to więc oznacza?

Księgi rachunkowe ustawowo należy zamknąć nie później niż 3 miesiące od dnia kończącego rok obrotowy, reguluje to art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Mowa tutaj jednak o wstępnym ich zamknięciu, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że należy zebrać dane finansowe, na podstawie których w ciągu tych 3 miesięcy należy sporządzić sprawozdanie finansowe. Moment, w którym przedsiębiorca zaczyna zbierać dane, do momentu, w którym przygotowane zostanie sprawozdanie finansowe, nazywa się pracami bilansowymi, do których zaliczamy inwentaryzację aktywów i pasywów, ich wycenę bilansową, sprawdzenie kompletności księgowań, ocenę realności kwot widniejących w księgach, zapewnienie współmierności kosztów i przychodów oraz sporządzenie zestawienia obrotów, sald kont księgi głównej i kont ksiąg pomocniczych. Dopiero po wykonaniu tych czynności, księgi rachunkowe zostają wstępnie zamknięte i na ich podstawie powstaje sprawozdanie finansowe.

Sprawdź rzetelne biuro rachunkowe, któremu możesz ufać: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online

Zmiana formy opodatkowania.

Koniec roku podatkowego to także dobra okazja dla przedsiębiorcy, do zastanowienia się, czy obecna forma opodatkowania nadal jest odpowiednia. Na początku roku podatkowego każdy przedsiębiorca ma możliwość złożenia wniosku, który umożliwi zmianę formy opodatkowania. Mając chęć zmiany formy opodatkowania, właściciel firmy powinien złożyć wniosek CEIDG-1 o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ostatnim dniem na przesłanie wniosku jest 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy dochód z działalności gospodarczej.

Danina solidarnościowa.

Właściciele firm, których suma dochodów przekracza 1 milion zł, zobowiązani są do zapłacenia dodatkowego podatku, czyli daniny solidarnościowej w wysokości 4% nadwyżki dochodu. Daninę tę rozlicza się wraz z rozliczaniem PIT-u.

Obowiązki na koniec roku w działalności nierejestrowanej.

Jeśli jednak nie masz firmy i działasz w ramach działalności nierejestrowanej, musisz rozliczać się według skali podatkowej w zeznaniu rocznym PIT-36. Należy jednak pamiętać, że limitem przychodów na działalności nierejestrowanej od lipca 2023 jest kwota 2700zł miesięcznie, po przekroczeniu tego progu w ciągu 7 dni należy założyć działalność gospodarczą. Zakładając działalność, warto skorzystać z bezpłatnej pomocy oferowanej przez portal ifirma.pl, który pomoże złożyć wymagane dokumenty do Urzędu Skarbowego oraz ZUS.

Potrzebujesz pomocy w rejestracji firmy? Umów się na bezpłatną konsultację i zrób to z pomocą ekspertów: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Porządki w dokumentach.

Koniec roku to również najlepszy moment na zrobienie porządków w dokumentach, potrzebnych podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Ważne jest również to, że dokumenty związane z księgowością firmy muszą być przechowywane w miejscu prowadzenia działalności przez 5 kolejnych lat od końca roku, w którym doszło do złożenia zeznania podatkowego za dany rok. W dzisiejszych czasach dokumentacja w formie papierowej nie jest już wymagana, warto jednak pamiętać, że przedsiębiorca musi przedstawić dokument w formie papierowej na żądanie organu podatkowego. Zakończenie roku podatkowego to idealny moment na zarchiwizowanie dokumentów za poprzedni rok i przygotowanie miejsca na nowy.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły