12 C
Olsztyn
środa, 25 września, 2024

Nie doczekali emerytury, a pozostawili miliony: jak odziedziczyć pieniądze z ZUS po zmarłych?

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.

Jeśli ktoś zmarł przed osiągnięciem wieku emerytalnego lub nie przeszedł na emeryturę, pozostawia po sobie pieniądze zgromadzone na koncie OFE (Otwartych Funduszy Emerytalnych) w ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). W takiej sytuacji spadkobierca może przejąć te środki.

Zgodnie z przepisami, w chwili śmierci połowa zgromadzonych środków przechodzi na współmałżonka zmarłej osoby i trafia na jego indywidualne konto emerytalne w ZUS. Natomiast druga połowa pieniędzy jest wypłacana osobie uprawnionej, którą wskazał ubezpieczony. Jeśli nie wskazał on nikogo, pieniądze zgromadzone na subkoncie wchodzą do masy spadkowej i podlegają rozdysponowaniu zgodnie z ustalonym porządkiem dziedziczenia.

Kodeks cywilny

Podstawą prawną regulującą kwestię dziedziczenia po zmarłym środków zgromadzonych na koncie OFE (Otwartych Funduszy Emerytalnych) w ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) jest Kodeks cywilny. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (art. 931-943), dziedziczenie obejmuje cały majątek pozostawiony po zmarłym, w tym również pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (art. 935 § 1), dziedziczenie obejmuje również obowiązki i ciężary związane z tym majątkiem. Oznacza to, że spadkobierca będzie odpowiedzialny za wszelkie zobowiązania finansowe zmarłego, w tym również zobowiązania wobec ZUS związane z kontem OFE. Dlatego przed przyjęciem spadku warto dokładnie zapoznać się z sytuacją finansową zmarłego i upewnić się, czy możliwe jest uregulowanie wszystkich zobowiązań.

W przypadku dziedziczenia po zmarłym, należy również uregulować sprawy spadkowe w sądzie. W tym celu konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku oraz dostarczenie dokumentów potwierdzających twoje prawo do dziedziczenia (np. akt zgonu, testament). Warto skonsultować się z prawnikiem, aby uzyskać pomoc w przejęciu środków po zmarłym oraz w załatwieniu wszystkich formalności związanych ze spadkiem.

Jak przejąć pieniądze po zmarłym?

Aby przejąć pieniądze po zmarłym, należy zgłosić się do ZUS. Sam ZUS nie dokona wypłaty z urzędu, dlatego to współmałżonek, spadkobierca lub osoba wskazana przez zmarłego musi podjąć działania, aby przejąć środki. Brak działań z ich strony sprawia, że pieniądze pozostają na subkoncie ZUS. Nie ma określonego terminu, w którym należy zgłosić się do ZUS, aby przejąć pieniądze. Należy jednak pamiętać, że pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS podlegają 19% zryczałtowanemu podatkowi od osób fizycznych.

Jeśli chcesz przejąć środki po zmarłym, najpierw musisz ustalić, czy pozostawił on pieniądze na subkoncie w ZUS. Możesz to zrobić poprzez złożenie wniosku o udostępnienie informacji o koncie zmarłego. Następnie będziesz musiał złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Jeśli zdecydujesz się przyjąć spadek, będziesz musiał złożyć w ZUS odpowiedni wniosek o wypłatę środków z subkonta zmarłego oraz dostarczyć dokumenty potwierdzające twoją tożsamość oraz twoje prawo do dziedziczenia (np. akt zgonu, aktualny odpis skrócony testamentu lub aktualny odpis z księgi wieczystej).

Jeśli po zmarłym zostały również środki zgromadzone w innym funduszu emerytalnym, np. PTE (Pracowniczych Towarzystwach Emerytalnych), będziesz musiał zgłosić się do tej instytucji i złożyć odpowiedni wniosek o wypłatę środków.

Pamiętaj, że w przypadku dziedziczenia po zmarłym niezbędne jest również uregulowanie spraw spadkowych w sądzie. Dlatego warto skonsultować się z prawnikiem, aby uzyskać pomoc w przejęciu środków po zmarłym oraz w załatwieniu wszystkich formalności związanych ze spadkiem.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły