9 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Czy “grypsujący” ma szansę na warunkowe przedterminowe zwolnienie?

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

W praktyce orzeczniczej sądów penitencjarnych często spotykanym argumentem przeciwko udzieleniu skazanemu warunkowego zwolnienia jest przynależność do tak zwanej podkultury więziennej. Jednak opieranie się wyłącznie na zachowaniu skazanego w zakładzie karnym jest błędem.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie skazanego może mieć miejsce wyłącznie w przypadku postawienia pozytywnej prognozy kryminologicznej. W tym celu sąd musi dokonać analizy wszystkich przesłanek wskazanych w art. 77 § 1 Kodeksu karnego. Jednak nie wszystkie wymienione w tym przepisie przesłanki muszą zaistnieć jednocześnie, żeby możliwe było poddanie skazanego próbie.

Najczęściej przynależność do subkultury więziennej jest przejawem dostosowania się do warunków panujących za murami zakładu karnego. Sąd zobowiązany jest natomiast do postawienia prognozy funkcjonowania skazanego na wolności, a nie prognozy penitencjarnej. W badaniu prognozy kryminologicznej sąd nie jest również związany stanowiskiem administracji jednostki penitencjarnej.

Reasumując, sąd ustala prognozę kryminologiczną, badając postawę, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary. Analiza powyższych danych musi doprowadzić do przekonania, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego. A w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.
Paweł Socha

****


Adwokat Paweł Socha
Kancelaria Adwokacka Stachniałek Socha w Iławie z filiami w Olsztynie i Lubawie

Specjalizuje się w sprawach rodzinnych (rozwód, alimenty, kontakty z dzieckiem, władza rodzicielska), karnych (prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i narkotyków, tymczasowe aresztowanie, oszustwo, rozbój, kradzież), penitencjarnych (warunkowe przedterminowe zwolnienie, przerwa w karze), wykonawczych (odroczenie wykonania kary, system dozoru elektronicznego, zamiana grzywny na karę pozbawienia wolności, zamiana kary ograniczenia wolności na grzywnę), cywilnych (o zapłatę, służebność, nabycie spadku, dział spadku) oraz związanych z postępowaniem w sprawach nieletnich.

Więcej artykułów

5 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
4 lat temu

Jeżeli się coś pisze, to dobrze by było się orientować w temacie:
1. Podkultura PRZESTĘPCZA (a nie więzienna).
2. Prognoza KRYMINOLOGICZNO-SPOŁECZNA (a nie kryminologiczna).
3. Zdarza się, że tzw. “grypsujący” otrzyma warunkowe przedterminowe zwolnienie. Jednak ciężko pozytywnie prognozować w przypadku osobnika, który dobrowolnie (pomimo wyroku skazującego i osadzeniu w zakładzie karnym) przynależy do podkultury PRZESTĘPCZEJ, która (przynajmniej z założenia) ma swoje zasady (niezbyt mądre i często brutalne).
4. Nie jest prawdą, że “dopasowanie się do warunków panujących za murami zakładu karnego” wymaga uczestniczenia w podkulturze PRZESTĘPCZEJ (obecnie jest ona marginalna i stanowi mniej niż 10% populacji skazanych).

Gracjan
4 lat temu
Reply to  Andrzej

Czepia się pan, prze pana…
Po wpisaniu “podkultura więzienna” w Google wyskakuje mnóstwo treści, jest nawet książka “Podkultura więzienna: wielowymiarowość rzeczywistości penitencjarnej” Sławomira Przybylińskiego.
Prognoza kryminologiczna to skrót, często używany i nie jest błędem. Jest też na przykład prognoza psychologiczno-kryminologiczna.
No i gdzie jest napisane w artykule, że “dopasowanie się do warunków panujących za murami zakładu karnego” wymaga uczestniczenia w podkulturze więziennej? Autor pisze: “Najczęściej przynależność do subkultury więziennej jest przejawem dostosowania się do warunków panujących za murami zakładu karnego”. Najczęściej, nie zawsze.
Więc jeszcze raz: czepiasz się pan 😉

Andrzej
4 lat temu
Reply to  Gracjan

Dużo rzeczy wyskakuje w google po wpisaniu różnych haseł. Podkultura tzw. “grypsujących” to podkultura przestępcza. Nie zmieni tego tytuł książki nawet takiego autorytetu jak Pan Przybyliński. Prognozy są też pogody. Nie zmienia to jednak faktu, że przed ubieganiem się o warunkowe przedterminowe zwolnienie, skazanemu należy sporządzić właśnie prognozę kryminologiczno-społeczną (ten drugi człon jest ważniejszy niż pierwszy ponieważ trzeba prognozować jak skazany będzie funkcjonował właśnie w społeczeństwie). Przynależność do podkultury jest przejawem znacznego stopnia demoralizacji, a nie dostosowania się do warunków panujących za murami zakładu karnego. I czepianie się, to ostatnia rzecz jaką lubię robić w życiu. Pisząc coś dobrze być… Czytaj więcej »

Toni
4 lat temu
Reply to  Andrzej

Trochę dziwne co Pan pisze jaka pod kultura przestępcza jeśli jedynie osadzeni mogą brać udział w tej”zabawie” na wolności już nie mogą używać zwrotów ani zachowań które świadczą o przynależności identyfikują ich jedynie tatuaże reasumując na wolności nie ma git ludzi są jedynie w wiezieniach

Andrzej
4 lat temu
Reply to  Toni

Rozumiem, że to też rewelacje od Wujka Google? 🙂

Ostatnie artykuły