30 czerwca wygasa umowa z wrocławską firmą, która konserwuje i naprawia w razie potrzeby górną trakcję tramwajową na kilku ulicach w Olsztynie. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne rozpisze więc kolejny przetarg.
Po ostatniej awarii trakcji tramwajowej w Olsztynie, kiedy na tory wzdłuż al. Sikorskiego przewróciło się drzewo, jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę, że na miejscu zdarzenia byli obecni pracownicy pogotowia sieciowego z Wrocławia.
– Na samochodach rejestracja “DW”. Domyślam się, że ekipa z Wrocławia nie przyjechała do Olsztyna w godzinę, więc mają pewnie siedzibę w naszym mieście. A tym samym Olsztyn korzysta z usług zewnętrznej firmy. Czy możecie to sprawdzić? – napisał do nas pan Krzysztof.
Kto naprawia trakcję tramwajową w Olsztynie?
Nasz czytelnik miał rację. W połowie czerwca 2019 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie podpisało umowę z wrocławskim Zakładem Sieci i Zasilania.
– Umowa obejmuje utrzymanie, konserwację oraz naprawy sieci trakcyjnej górnej na alei Sikorskiego i ulicach: Witosa, Płoskiego, Tuwima, Obiegowej, Żołnierskiej i Kościuszki – od Żołnierskiej do Skweru Wakara – precyzuje w rozmowie z nami Cezary Stankiewicz, rzecznik olsztyńskiego MPK.
W Olsztynie wrocławska spółka ma swoją siedzibę przy ul. Towarowej, a za swoją pracę otrzymuje miesięcznie 29 tys. zł. Rocznie daje to z kolei 348 tys. zł. – Wybór wykonawcy odbył się w formie przetargu nieograniczonego. W postepowaniu udział mógł wziąć każdy, o ile spełniał postawione wymogi. Firma z Wrocławia złożyła najkorzystniejszą ofertę. Na takie usługi musi być przetarg, zgodnie z wewnętrznym regulaminem MPK Olsztyn na udzielanie zamówień publicznych – wyjaśnia Cezary Stankiewicz.
A kto naprawia dolną trakcję w Olsztynie?
Warto również zauważyć, że wrocławska firma nie odpowiada za całą trakcję w Olsztynie. Konserwacją i ewentualnymi naprawami w pozostałych miejscach zajmują się pracownicy MPK Olsztyn. – Własnymi siłami utrzymujemy, konserwujemy i naprawiamy sieć trakcyjną górną na al. Piłsudskiego i ulicach: Kościuszki – od Skweru Wakara do Dworca Głównego, 11 Listopada, Dworcowej, Towarowej oraz na terenie zajezdni przy ul. Kołobrzeskiej. Wszyscy nasi pracownicy są po odpowiednich szkoleniach i kursach – mówi rzecznik.
I dodaje, że za konserwację, utrzymanie i naprawy sieci trakcyjnej dolnej również odpowiada MPK Olsztyn. – Mamy kilku przeszkolonych pracowników w tym zakresie – mówi Stankiewicz.
Umowa z wrocławskim Zakładem Sieci i Zasilania wygasa 30 czerwca. MPK przygotowuje się teraz do rozpisania nowego przetargu.
Ale jakie to są drobne pieniądze 348 tyś, bagatela . Tramwja jedzie a kasa się kreci.