Jakub Stefaniak zdobył główną nagrodę w konkursie Powiatu Olszyńskiego na warmiaczka. Zwycięski wypiek to ciasto miodowe z twarogiem i owocami.
Jest już sublimat winny Mikołaja Kopernika, a teraz władze Powiatu Olsztyńskiego wprowadzają na rynek kolejny smaczny produkt. Niech swoim smakiem promuje Warmię! To hasło towarzyszyło oficjalnemu rozstrzygnięciu konkursu na “Warmiaczka – wypiek na co dzień i od święta”. Do konkursu, zorganizowanego przez Powiat Olsztyński i PSS Społem, zgłoszono 11 przepisów. Wypieki nie musiały być jedynie pyszne i ciekawe wizualnie, ale także nawiązywać do tradycji kulinarnych Warmii.
Tydzień temu ogłoszono listę laureatów konkursu, jednak nadal nie wiadomo było, który z przepisów zdobył Grand Prix, którym jest włączenie warmiaczka do oferty sklepów Społem. Werdykt ogłoszono w piątek w olsztyńskim starostwie.
* Dalsza część artykułu znajduje się pod zdjęciem.
– Zależało nam, żebyśmy mieli coś swojego, a przy tym warmińskiego. Zaproponowaliśmy więc twórczą i smakową zabawę w formie konkursu. Wszystkie przepisy czytałam z wielką uwagą i na pewno sięgnę po nie, bo sama lubię piec. Państwa propozycje są bardzo ciekawe – oryginalne, a zarazem nawiązujące do tradycji Warmii poprzez wykorzystanie naturalnych składników, takich jak miód, twaróg, owoce czy drożdże – mówiła Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński i jednocześnie przewodnicząca konkursowego jury.
Jakub Stefaniak przyrządził najlepszego warmiaczka
Wybór nie był jednak łatwy, bo zwycięskie ciasto musiało spełniać wymogi produkcyjne profesjonalnej piekarni. – Od tygodnia prowadzimy próby, ponieważ proces technologiczny w piekarni jest zupełnie inny od tego w domu i nie każde ciasto da się wyprodukować na większą skalę. Dziękuję laureatom za podzielenie się przepisami, które są wykorzystywane w domach. Gratuluję odwagi, umiejętności i chęci kucharzenia – dodał Stanisław Tunkiewicz, prezes zarządu PSS Społem Olsztyn.
Ostatecznie jury przyznało:
– Nagrodę Grand Prix, czyli tytuł warmiaczka, ciastu miodowemu z twarogiem i owocami, którego przepis zaproponował Jakub Stefaniak
– Nagrodę za ciasto dyniowe z kremem i jeżynową żelką, którą zdobyła Patrycja Poczta
– Nagrodę za warmiaczki z twarogiem i cynamonem, którą zdobyła Justyna Stawecka
– Nagrodę internautów za ślimaczki z konfiturą z czarnej porzeczki, którą zdobyła Kamila Jastrzemska
– Wyróżnienie otrzymał Dominik Geszczyński za chleb na bazie czerwonej fasoli, musli i miodu
Dodatkową nagrodę przyznali też piekarze olsztyńskiego Społem, którym do gustu przypadł serniczek z owocami i kruszonką zaproponowany przez Marcina Szałkowskiego. Jego ciasto również będzie pieczone i sprzedawane przez Społem pod nazwą “Sernik warmiński”.
Jak powstało zwycięskie ciasto?
– Ciasto jest tak naprawdę połączeniem kilku ciast, które robi się u mnie w domu. Główną inspiracją był jednak miód, ponieważ jeżdżąc do Olsztyna, gdzie studiuję medycynę, mijam po drodze liczne ule. Będę chyba takim lekarzem-piekarzem – żartował Jakub Stefaniak.
Jego ciasto miodowe z twarogiem i owocami trafi na półki sklepów Społem PSS Olsztyn już w przyszłym tygodniu.
* Dalsza część artykułu znajduje się pod zdjęciem.
Ci, którzy nie chcą czekać, mogą spróbować zrobić ciasto samemu. Oto przepis na zwycięskiego warmiaczka:
Warmiaczek – ciasto miodowe z twarogiem i owocami
autor: Jakub Stefaniak
Składniki:
Ciasto:
• 200 g mąki
• 60 g cukru
• 50 g miodu
• 100 g masła
• 1 jajko
• 1 płaska łyżeczka sody
Masa serowa:
• 300 g twarogu śmietankowego mielonego
• 100 g śmietany 18%
• 2 jajka
• skórka otarta z ½ cytryny
• 40 g cukru
• 40 g miodu
• 1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
Wierzch:
• 300 g owoców np.: jagody, maliny, wiśnie, owoce leśne
• 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
• skórka otarta z ½ cytryny
• 50 g wybranych orzechów, np.: laskowe lub włoskie
Przygotowanie:
1. Mąkę i cukier ucieramy z masłem na kruszonkę. Następnie dodajemy miód, jajko oraz sodę, zagniatamy ciasto. Zawijamy je w folię i chłodzimy w lodówce przez minimum 30 minut.
2. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy i wykładamy nim równo prostokątną formę
o wymiarach 20×30 cm. Ciasto pieczemy przez ok. 9-10 minut w 200 stopniach, aż będzie złociste. Studzimy
3. Ser, śmietanę, jajka, cukier, miód, skórkę z cytryny i mąkę ziemniaczaną dokładnie mieszamy, ale staramy się nie napowietrzyć masy serowej. Przekładamy ją na ostudzone miodowe ciasto.
4. Owoce mieszamy z mąką ziemniaczaną oraz skórką z cytryny. Wykładamy je równomiernie na masę serową. Posypujemy posiekanymi orzechami.
5. Ciasto pieczemy przez 30 minut w 180 stopniach. Studzimy, a przed podaniem polewamy miodem lub posypujemy cukrem pudrem.
Pozostałe przepisy nagrodzonych wypieków znajdziecie na stronie Powiatu Olsztyńskiego (TUTAJ).