Nowe rozwiązania w systemie odbioru odpadów wejdą w życie w Nowy Rok, ale specjalne deklaracje należy złożyć do 10 lutego 2021. Zmiany obejmą tzw. nieruchomości niezamieszkałe.
Chodzi o nowelizację Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z września 2019 roku. Wprowadziła ona istotne zmiany w funkcjonowaniu gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi.
Co oznaczają zmiany?
Do tej pory, w przypadku nieruchomości niezamieszkałych, opłaty pobierano jedynie za odpady resztkowe. Z początkiem nowego roku stawki w przypadku tych nieruchomości będą wyliczane na nowych zasadach.
Ewa Łukasik-Błażejewicz z Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Olsztynie:
– Właściciele przedsiębiorstw, sklepów, zakładów usługowych i produkcyjnych, urzędy, instytucje oświaty i zdrowia oraz zarządzający ogródkami działkowymi będą zobowiązani do złożenia nowych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jest to związane z koniecznością ponoszenia opłat również za odbiór odpadów segregowanych.
Zmniejszeniu ulegną stawki za odbiór odpadów resztkowych, zgromadzonych w pojemnikach. Jednocześnie każdy składający deklarację będzie zobowiązany dodatkowo określić liczbę worków, w których segreguje odpady.
Można skorzystać z formularza
Urzędnicy tłumaczą, że w przypadku odpadów resztkowych należy zaplanować minimum cztery odbiory w miesiącu, segregowanych – co najmniej dwa. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe również powinny zmienić deklaracje, jeśli na ich terenie są nieruchomości niezamieszkałe, w których wytwarzane są odpady komunalne.
Dokument można złożyć osobiście w Urzędzie Miasta. – Zachęcamy jednak, aby pobrać druk, wypełnić go i wysłać pocztą tradycyjną lub skorzystać z odpowiedniego formularza, który będzie dostępny w portalu e-Deklaracje – mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza.
* Przydatne linki:
pobierz deklarację
wypełnij formularz elektronicznie
portal Czysty Olsztyn
Źródło: UM w Olsztynie
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: