Wiktor Knercer był wieloletnim pracownikiem wojewódzkich służb ochrony zabytków. Związany również z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Fundacji Borussia.
Wiktor Knercer był aktywnym badaczem, publicystą i propagatorem wiedzy o historii regionu – opublikował książkę “Cmentarze Wojenne z okresu I wojny światowej w województwie olsztyńskim”, był też współautorem różnych prac zbiorowych. – W Jego osobie tracimy oddanego wspólnej sprawie Borussianina, historyka i konserwatora zabytków, wspaniałego znawcę dziejów Warmii i Mazur i krajobrazu kulturowego, lecz przede wszystkim Przyjaciela i Mentora – wspomina Knercera Fundacja Borussia.
Historii regionu – swojej życiowej pasji – Wiktor Knercer poświęcił życie zawodowe i społeczne. Był autorem publikacji i opracowań, wychował kilka pokoleń architektów krajobrazu i konserwatorów, lecz spełniał się przede wszystkim w działaniu, gdy współpracował z ludźmi. – W Borussii uczył nas, jak chronić i ratować wspólne dziedzictwo – robił to z zaangażowaniem i empatią, swoją otwartością i jednocześnie skromnością zjednując sobie przyjaciół i sojuszników – podkreślają przedstawiciele Fundacji Borussia.
Wiktor Knercer to absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, ukończył Studia Podyplomowe Etnografii na UMK w Toruniu, Podyplomowe Studium Ochrony i Konserwacji Zabytkowych Założeń Ogrodowych na SGGW w Warszawie, członek komitetu redakcyjnego Rocznika Mazurskiego.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 14 kwietnia. Pożegnanie przy ul. Mariańskiej w Olsztynie o godz. 9.00, następnie msza sw. pożegnalna w parafii Miłosierdzia Bożego na Nagórkach. Sama ceremonia pochowania odbędzie się na cmentarzu komunalnym w Dywitach.